YGS matbaasına şifre baskını

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) skandalının ardından başlatılan soruşturma derinleşerek devam ediyor. YGS'deki şifre iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında soru kitapçıklarının basıldığı Meteksan'da bilirkişi heyeti, kriptoloji uzmanları ve polis ekipleri inceleme yapıyor.

YGS matbaasına şifre baskını

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan'ın talimatı doğrultusunda bilirkişiler YGS soru kitapçıklarının ve cevap anahtarlarının basıldığı Meteksan'a gitti. Bilirkişiler, kriptoloji uzmanları ve polis ekipleri burada yaklaşık 1 milyon 700 bin adayın soru kitapçığı ve cevap anahtarlarına ilişkin veri tabanı üzerinde inceleme yapacaklar. YGS'de ilk bine giren adayların soru kitapçıklarının da incelendiği belirtilirken, savcılığın şifreleme işleminin yapıldığı bilgisayarları da incelemeye aldığı öğrenildi.   

 

İnceleme ALES bitimine kadar sürecek
 

 

Bu arada Meteksan'da incelemenin, 24 Nisan Pazar günü gerçekleşecek Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) bitimine kadar süreceği belirtildi. Ayrıca, inceleme devam ederken ÖSYM Başkanı Ali Demir de matbaaya gelerek içerde yetkililerden bilgi aldı. Yaklaşık yarım saat matbaada kalan Demir, daha sonra arka kapıdan ayrıldı.


 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER