YGS sonuçlarına nasıl itiraz edilir ?

ÖSYM tarafından açıklanan YGS sınav sonuçlarında hatalı hesaplamaların ortaya çıkması üzerine birçok öğrenci sonuçlara nasıl itiraz edebileceğinin yollarını arıyor.

YGS sonuçlarına nasıl itiraz edilir ?
Şifreleme skandalıyla ilgili soruşturma bitmeden ÖSYM tarafından alelacele açıklanan 2011 YGS sonuçlarında hesaplama hatası yapılmış olması birçok öğrenciyi şüpheye düşürmüş durumda.

Bu aşamada sınava engelli sınıfında giren öğrencileri etkilediği ortaya çıkan skandalla ilgili henüz ÖSYM'den bir açıklama yapılmadı. Hesaplama hatasının sadece bir hatadan mı kaynaklandığı öğrenci forumlarında bolca tartışılırken, ÖSYM'yi arayan öğrenciler kurumdan "tekrar hesaplayacağız" yanıtını aldıklarını söyleyerek bu durumda tüm sıralamanın yeniden hesaplanması gerektiğini belirtiyorlar.

ÖSYM'nin geçtiğimiz yıllarda bu yönde sadece şahsi başvuruları değerlendirilmiş olması gerçeği, toplu bir yeniden hesaplama yapılmayacağı yönündeki kuşkuları kuvvetlendirirken, bu durum aynı zamanda öğrencilere ve velilere bir başvuru yükümlülüğü getiriyor.

Sonuçlara nasıl itiraz edilebilir?
ÖSYM'nin resmi internet sitesinde, adayların ÖSYM'ye başvuruda bulunabileceği konular arasında "Sınav sonuçlarının incelenmesi isteği" de yer alıyor. Bu durumda öğrenciler dolduracakları "Genel Amaçlı Dilekçe Örneği" ile kuruma başvuruda bulunabiliyorlar.

Dilekçedeki bütün alanların doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor, aksi durumda başvuru sahibi haklı bile olsa ÖSYM dilekçeyi keyfi bir şekilde değerlendirmeye almayabiliyor. Dilekçede yer alan "Evrak referans numarası" alanını doldurmak için Aday İşlemleri Sistemi'nden (http://ais.osym.gov.tr) yararlanmak gerekiyor. Bu siteye TC Kimlik No ve sınav başvuru işlemleri sırasında edindikleri şifre ile giren adaylar "Aday İşlemleri sayfasında" yer alan "Evrak Referans No. Al." seçeneğini kullanmak durumundalar.

Öğrenciler dilekçenin Talepler bölümünde tam olarak neden sınava itiraz ettiklerini yazmaları gerekiyor

ÖSYM'nin başvurularda dilekçenin aslını istemesi veliler için ayrıca bir maliyet çıkartıyor; Ankara'da oturmayan kişiler şahsen dilekçeyi götürmedikleri takdirde kargo şirketlerini kullanmak zorunda kalacaklar.


YGS sınav sonuçlarına itiraz dilekçesi örneği'ni aşağıdaki belgenin üzerine  tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
EBRU DOGAN
EBRU DOGAN - 10 yıl Önce

BENDE SONUCUMA ITIRAZ ETMEK ISTIYORUM MATEMATIKTE 1 DOGRUMUN CIKMASI LAZIM TURKCEDE 7 8 TANE DOGRUMUN OLMASI LAZIM BEKLEDIGIM SONUC GELMEDI

yasemin
yasemin - 10 yıl Önce

yA BENDE İTİRAZ EDİYORUM MATEMATİKTEN 5 DOĞRUM VARDI AMA BNDE 1 DOĞRU YAZIYOOOO OFF :s:s

aslı bozoğlu
aslı bozoğlu - 10 yıl Önce

benim türkçede 4 yanlışım var 9 yanlışın var diyor buu yaaaa ne biçim sistem buu

Kübra
Kübra - 10 yıl Önce

Kesinlikle itiraz ediyorum. Sınav sonuç puanlarım gözükmüyor fakat sadece ne kadar doğru-yanlış yaptığım gözüküyor, üstelik onlarda yanlış:( Benim türkçede 5-6 yanlışım vardı 20 yanlış gözüküyor bu nasıl bir hatadır yaa kafayı yemek üzereyim :(

helahat dogan
helahat dogan - 10 yıl Önce

allah kahretsin böyle sınavı ne olacak halimiz

tuğçe tan
tuğçe tan - 10 yıl Önce

allahım başta bütün öğrenci arkadaşlarıma ve bana sabır ver benimde sosyal bölümünde en fazla 8 yanlış beklerke 16 yanlışım geldi bu ülkede ne adalet kaldı ne de insanlık..........

dilek
dilek - 10 yıl Önce

lanet olsun gerçi bizi duyanda olmazya arkadaşlar ösymyi taner tolga tarlacıya havale ediyorum

ümit
ümit - 10 yıl Önce

Ösym sitesine bağlanılamıyor, itiraz edilmesin diye mi acaba...


SIRADAKİ HABER