YGS'de en yeni skandal!

YGS’de şifre iddiaları henüz netlik kazanmamışken, sınavla ilgili bir skandal daha patlak verdi. ÖSYM, 8 ildeki cezaevlerinde yapılan Fen Bilimleri sınavını hatalı kitapçık gerekçesiykle iptal etti.

YGS'de en yeni skandal!

Kamuoyu, YGS’deki şifre iddialarının açıklığa kavuşması için savcılık soruşturmasının sonucunu beklerken, ÖSYM’den gece saatlerinde yapılan bir iptal açıklaması, yeni bir skandalı daha ortaya çıkardı.

Kurum, 8 ildeki cezaevlerinde yapılan YGS Fen Bilimleri sınavının iptal edildiğini duyurdu.

İptale gerekçe olarak, hatalı kitapçıklar gösterildi.
 

ÖSYM, 8 ilde cezaevlerinde yapılan YGS sınavındaki Fen Bilimleri sınavını iptal ederek tekrarlanmasına karar verdi.

Hatalı kitapçık nedeniyle yapılan iptal sonucunda, 150 adayın tekrar sınava girecekleri belirtildi.

Kamuoyu, devam eden savcılık soruşturması sonucunda şifre iddialarının açıklığa kavuşmasını beklerken, bu açıklama bir skandalı daha ortaya çıkardı.

"GELİNEN NOKTADAN TATMİN MİSİNİZ?"
Öte yandan, şifre iddialarının ardından, hükümet kanadından, ÖSYM Başkanı Ali Demir’in açıklamalarından tatmin olunduğu açıklamaları gelmişti.

Başbakan Erdoğan başkanlığında dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basın mensuplarının karşısına çıkan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek'e "Gelinen noktada hala ÖSYM'nin açıklamalarından tatmin misiniz" sorusu soruldu.

Çiçek de, "Biz, bize verilen bilgi çerçevesinde yapıyoruz, durup dururken şahsi kanaat doğrultusunda yapmadık. O gün itibariyle ben tatmin oldum, onu birkaç gün sonunda savcılık soruşturması sonucunda tekrar değerlendirme yaparız" şeklinde konuştu.

Çiçek, "ÖSYM Başkanı Ali Demir istifa etmeli mi?" sorusuna ise "Bunu ilgili makamların değerlendirmesi gerekir" yanıtını verdi.

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ÖSYM’nin bu kararı ile sınav bütünlüğünün tamamen bozulduğunu savunarak, şu bilgiyi verdi: “Bu 150 adaya özel soru hazırlanması eşitlik ilkesine aykırı, sınavdaki bütünlüğü de bozuyor. ÖSYM tarihinde ilk kez böyle bir olay yaşanıyor. Sınav soruları belki zor, belki kolay olacak. Eşitlik tamamen ortadan kalkacak. En doğru olanı sınavın tamamının iptal edilmesidir.” 


 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ilker ünsal
ilker ünsal - 10 yıl Önce

BU HABERE NE YORUM YAPILABİLİR Kİ? BİRİSİ ÇIKAR YORUM YAPAR YANİ O BEN OLUYORUM.. SONRA KARŞIMA 5-10 BİN GENÇ ÇIKARIRLAR..BU GENÇLERİN DE ALNI AK'TIR AMA....

SIRADAKİ HABER