ZAM PAZARLIĞINDA EN ŞANSLI MEMURLAR

Milyonlarca memur zam pazarlığının sonnuda 4+4 zam aldı. bazı memurlar ise bu pazarlıktan en karlı çıkan kesim oldu.

ZAM PAZARLIĞINDA EN ŞANSLI MEMURLAR

EN ŞANSLI MEMURLAR

 
Yetkili sendika olarak hizmet kolu görüşmelerine katılan Memur-Sen'e bağlı Bem-Bir-Sen, heyete girmeden sözleşme imzaladı.
Böylece belediye ve il özel idare çalışanlarına aylık 628 TL sosyal denge zammı aldı. Memura yapılan zamla birlikte bu miktar toplam 680 TL oldu.
Sendika, attığı imzayla Cumhuriyet tarihinde ilk hizmet kolu sözleşmesini imzalayan memur sendikası unvanını da elde etti.

2.5 milyon memur, hakem heyetinin 4 artı 4’lük zam kararıyla ortalama 76 liralık artışla yetinmek zorunda kaldı. Ancak belediyeler ile il özel idarelerinde çalışan 110 bin memur, hükümetle toplu sözleşme masasında anlaştı. Bu memurlar aylık 680 lira zammı ceplerine koyarken; Bem-Bir-Sen ‘toplu sözleşme imzalayan ilk sendika’ oldu.
 
Hükümetin, zam teklifini kabul etmeyen Memur-Sen, Kamu-Sen ve Kesk toplu sözleşme masasından kalkarken; masadan kalkmayan tek sendika Memur-Sen’e bağlı Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) oldu.

Bem-Bir-Sen Başkanı Mürsel Turbay, belediye ve il özel idarelerinde çalışan 110 bin memur için toplu sözleşme masasında aylık 680 lira sosyal denge tazminatı almayı başardıklarını açıkladı. Böylece ‘toplu sözleşme imzalayan ilk sendika olarak da tarihe geçtiklerini’ belirten Turbay, bu artışın yeni dönemde sendika ile sözleşme imzalayan tüm belediyeler ve özel idarelerde geçerli olacağını açıkladı.Turbay, sosyal denge tazminatının yanı sıra yılda iki ikramiye, fazla çalışma ücreti gibi taleplerinin de kabul edildiğine dikkat çekti. 
 ‘Yerel Yönetim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklara Dair Toplu Sözleşme’ metnine imzayı Kamu İşveren Heyeti Başkanı sıfatıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Bem-Bir-Sen adına da Genel Başkan Mürsel Turbay imzaladı. 8 maddelik sözleşmeyle 110 bin memur şu haklara kavuştu:

SOSYAL DENGE TAZMİNATI

Belediye ve özel idareler çalıştırdıkları memurlara en yüksek devlet memurunun yüzde 100’ü oranında sosyal denge tazminatı ödeyecek. Her ay maaşla birlikte ödenecek bu tazminat, yüzde 4’lük ilk yarı zammıyla birlikte 680 liraya yükseldi. Ancak bu sözleşme bütçe gelirlerinin yüzde 10’undan fazla borcu olan belediyelerde uygulanmayacak.

İKİ İKRAMİYE

22 bin memura performans ikramiyesi verilecek. Performansı yüksek olan memurlar yılda iki kez ikramiye alabilecek. Bu ikramiye büyük şehirlerdeki belediye personeline 2 bin 382 lira, büyük şehir dışındakilere ise bin 654 lira olarak ödenecek.
FAZLA ÇALIŞMA
Mevcut uygulamada nüfusu 250 binin üzerinde olan belediye çalışanlarına verilen fazla çalışma ücreti, artık nüfusu 200 binin üzerindeki belediyelerde de verilebilecek. Böylece nüfusu 200 bin olan belediyelerde görev yapan zabıta ve itfaiye çalışanları da fazla çalışma ücreti alabilecek.

18 BİN SÖZLEŞMELİYE OTOMATİK ZAM

17 bin 800 sözleşmeli yerel yönetim çalışanı için artık zam kararları belediye meclislerinden çıkmayacak. Onlar da diğer memur zamlarına paralel olarak otomatik zamma tabi olacaklar.(Hüriyet)

 


 
Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
memur
memur - 11 yıl Önce

maliye bakanı burada da 74 milyonu düşündü mü yoksa uykular mı kaçacak bu para nasıl ödenecek diye

ihsan
ihsan - 11 yıl Önce

yok yok burada 74 milyonu dşünmez. çünkü onların hepsi AKP li. 4 3 milyon memur ve aileleri ile birlikte 15 milyon eden memur kesimini küçümseyen bir zihniyet, hala bu ülkede ilk sırada ise bundan sonar diyorum ki bizlere zam vermek yerine maaşalrımızı ayrı yarıya indirsinler.

turgay karadağ
turgay karadağ - 11 yıl Önce

allah daha çok versin ama biz öğretmenleride unutmasın bu ülkenin geleceğini hazırlayan tüm memurları yetiştiren hatta başbakanı bile yetiştirenin bir öğretmen olduğu neden unutuluyor.

YOZGATLI MEMUR
YOZGATLI MEMUR - 11 yıl Önce

Sayın Kamudan.com okuyucuları; haber kaynağı haberi öyle bir vermiş ki; sanki mahalli idarelerde görev yapan 110 bin küsür kişi aylık 680 tl alacak gibi bilgi servis edilmesi üzerine böyle bir haber ortaya çıktı. Şu an Yozgatımızın onlarca belediyesinde eski içişleri bakanı Beşir Atalay'ın ilçesi Keskinde memurun 30.000 tl civarında alacağı var. sen tutup bu memurun 680 tl zam aldığını kamuoyuna sunuyorsun. Sen bu kurumlardaki memura sorsan ben adam gibi maaşımı alıyım zam zum istemem der. Ben Yozgat Belediyesinde çalışıyorum ve 3-4 aydır bahsedilen zamdan alıyorum Aylık 100 tl. O zaman ey belediye başkanı bana aylık 580 tl dava vereceksin demem lazım.Bir diğer konu yasada yeni kıstaslar var. bütçe, borç, personel gideri ve nihayetinde siyaseten seçilmiş kişinin verme arzusu.bu konu yargıya kapalı bir konu ayrıca.bir diğer husus yılda iki ikramiye güldürmeyin arkadaşlar. bu zaten olan bir şey kurumda çalışan kamu görevlisinin %10'una yılda iki kez performans ikramiyesi verili diyor. Bakın Yozgat Belediyesinde bu güne kadar kim almış bu ikramiyeyi yeni gibi gösteriliyor yanlış. Fazla çalışma ücreti de zannedersem çok abartılacak bir durum değil. 250binin üzerindeki yerleşim yerlerindeki sayı 200binin üzerindekilere verilebilir diye değişmiş. zabıta itfaiye ise zaten faydalanıyor.Yani sözün özü haber kaynağının haber sitelerine haberi servis edişi ile haber içeriği, gerçekleri çok fazla değiştirmiyor.

Mustafa DEĞER
Mustafa DEĞER - 11 yıl Önce

Arkadaşlar! Belediye ve Özel İdarelerde memur olarak görev yapmak çok zor ayrıca da cefası vefasını aşan ve meşakkatli bir hizmet gerektirmektedir. Siyasilerin hemen hemen hepsi tepenize biner, siz mevzuat dersiniz onlar işin sonucuna bakar. Kanuna uygun mu değil mi? Onları pek ilgilendirmez. Siz arkasından koşturarak yapılan uygulamaları kanunlara vesair mevzuatlara uyduracam diye çabalar durursunuz. Bir yanlışınız, doğrudan "AĞIR CEZA MAHKEMESİ" nde gözlerinizi açarsınız ama kurtulursunuz ama kurtulamazsınız olan size olur, tamamen Hakimin inisiyatifine kalmış bir olay. Şimdi bu arkadaşların yaşadıkları bu risk karşısında aldıkları ücret çerez niteliğindedir. Hakedenlere helal olsun. Herkese saygı ve selamlar.......

Mehmet KESİR
Mehmet KESİR - 11 yıl Önce

Arkadaşlar olay görüldüğü gibi değil bende 5 kişilik memuru olan belediyede çalışıyorum Birincisi %10 barajına takılarak ikramiye filan yok dahası meclis üyelerimiz maaşımızı bile çok görüyor kaldıki sosyal denge tazminatını verecekler. imkansızında imkansızı bu yüzden farklı kurumlarda çalışan arkadaşlar içiniz rahat olsun belediye çalışanları sürünmeye devam ediyor.lütfen kimse bu çıkan doğru fakat uygulamadaki eksiklikleri olan haberler yüzünden kimseye kızıpta buğuz etmesin herkesin durumu aynı kulaktan duymalar kadar güzel degil tüm kamu çalışanlarına saygılarımla.

kolcoğlu53
kolcoğlu53 - 10 yıl Önce

yani normal karşılıyorum..bu ülke hiçbir şey doğru işlemediği gibi bu tip internet siteleri de haliyle doğru işlemiyor. sanki tüm belediye çalışanlarına 680 lira para verilecek gibi çıkmış.belki bilinçli şekilde bu haber yapılmış belki kasıtlı olarak amaca yönelik şekilde yapılmış bilemem ama yalan yanlış..

SIRADAKİ HABER