2023 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi belli o

2023 Nobel Edebiyat Ödülü'nün kazananı belli oldu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nde düzenlenen basın toplantısında, ödülün, Norveçli yazar Jon Fosse'ye verildiği açıklandı.

2023 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi belli o

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nde düzenlenen basın toplantısında, 2023 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Norveçli yazar Jon Fosse'ye verildiği açıklandı.

Komite ödül gerekçesinde, Fosse'nin "Norveç geçmişinin dili ve doğasındaki köklülüğü harmanladığını" söyledi.

Fosse'nin Norveççe Nynorsk dilinde yazdığı ve çeşitli türlere yayılan eserleri, çok sayıda oyun, roman, şiir koleksiyonu, deneme, çocuk kitabı ve çeviriden oluşuyor. Bugün dünyada en çok sahnelenen oyun yazarlarından biri olmakla birlikte, düzyazılarıyla da giderek daha fazla tanınıyor.

Yazarın Türkçede 'Melankoli', 'Sabahtan Akşama' ve 'Üçleme' adlı Monokl Yayınları tarafından yayımlanan üç kitabı bulunuyor.

GERİYE BARIŞ VE EKONOMİ ÖDÜLLERİ KALDI

2023 Nobel'de Tıp Ödülü 2 Ekim'de mRNA içerikli Kovid-19 aşısının geliştirilmesini sağlayan çalışmalara imza atan 68 yaşındaki Macar asıllı bilim insanı Katalin Kariko ve 64 yaşındaki ABD'li bilim insanı Drew Weissman'a,
Fizik Ödülü 3 Ekim'de maddedeki elektron dinamikleriyle ilgili çalışmalarından dolayı ABD'li fizikçi Pierre Agostini, Macar fizikçi Ferenc Krausz ve Fransız fizikçi Anne L'Huillier'a, Kimya Ödülü 4 Ekim'de kuantum noktalarının keşfi ve sentezinden dolayı bilim insanları Moungi Bawendi, Louis Brus ve Alexei Ekimov'a verildi.

Barış Ödülü yarın, Ekonomi Ödülü ise 9 Ekim'de açıklanacak.

NOBEL HAKKINDA

Ödül, Alfred Nobel'in 1895 tarihli vasiyetine göre 'edebiyat alanında ideal yönde en seçkin eseri ortaya koyan kişiye' veriliyor. Bu yıl para ödülü 11 milyon İsveç kronuna (822 bin euro) çıkarıldı.

Nobel Edebiyat Ödülü, 1901-2023 yıllarında 115 kez verildi.

Ödülü 2021'de Afrika kıtasının doğusunda Tanzanya'ya bağlı iki adadan oluşan ve özerk yönetilen Zanzibar'da doğan romancı Abdulrazak Gurnah, 2022'de ise Fransız yazar Annie Ernaux kazanmıştı.

Nobel ödülü kazanan ilk ve tek Türk yazar ise 2006'da Orhan Pamuk oldu.

2015'te de Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülü'nü kazanarak, Nobel alan ikinci Türk ve ilk Türk bilim insanı oldu.

Karar Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER