6 Şubat'ın üzerinden 6 ay geçti

11 ilde derin yara açan, şehirleri enkaza çeviren ve 50 binin üzerinde vatandaşı hayattan koparak 6 Şubat felaketinin üzerinden 6 ay geçti. Kentlerde yıkım çalışması halen devam ederken öte yandan yaşam da bir yandan akmaya çalışıyor. Felaketten sağ kurtulan vatandaşlar çadırlarda ve konteynerlerde hayata tutunmaya gayret ederken afet bölgesinde inşaat çalışmaları hızla ilerliyor.

6 Şubat'ın üzerinden 6 ay geçti

Etkisi 11 ile yayılan, binlerce binanın yıkıldığı, 50 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin üzerinden 6 ay geçti.

6 Şubat'ta en fazla yıkıma uğrayan Adıyaman'ı afetin 6. ayında havadan görüntüledi.

Kentte, yıkık ve acil yıkılacak binaların enkaz kaldırma çalışmaları tamamlanırken, ağır hasarlı binaların yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.

Aralıksız çalışmaların sürdüğü kentlerde depremden hemen sonra çekilen yerler, 6 ay sonra aynı açılardan yeniden görüntülendi.

Depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş'ta 53 bin bina ağır hasar alırken 20 bin iş yeri de kullanılamaz hale geldi.

12 bin 659 kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş'ta enkaz kaldırma çalışmaları tamamlandı.

Ayakta kalmayı başarmış binaların arasında büyük boşluklar var.

Büyük yıkımın yaşandığı bir diğer yer Adıyaman.

Sokaklardan bile iz kalmayan kentte mahallelerdeki büyük sessizlik yaşanan acıyı hissettiriyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesinde şu ana kadar 180 bin konutun ihalesini tamamlayarak çalışmalara başladıklarını, inşaatların hızla ilerlediğini bildirdi.

Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 6 Şubat'ta meydana gelen, 11 şehri ve 14 milyon insanı doğrudan etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremin ardından 6 ayın geçtiğini anımsattı.

Devletin afetin ilk anından itibaren olduğu gibi bütün imkan ve birikimiyle sahada çalışmalarına devam ettiğini vurgulayan Özhaseki, şunları kaydetti:

"Şu ana kadar 180 bin konutumuzun ihalesini tamamlayarak çalışmalara başladık. İnşaatlar hızla ilerliyor. Hem rezerv alandaki çalışmalarla hem de yerinde dönüşüm ile 11 şehrimize, güvenli, yöresel mimariye uygun ve iklim dostu konutlar kazandıracağız.

Yerinde Dönüşüm Projemize başvurular her geçen gün artarak devam ediyor. Başvuru sayısı şu an itibarıyla, 132 bin 394'ü konut, 22 bin 899'u iş yeri olmak üzere toplam 155 bin 293’e ulaştı. Projemize teveccüh gösteren tüm vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde inşallah bir yıl içerisinde 319 bin toplamda da 680 bin konutumuzu inşa ederek afetzede kardeşlerimize teslim edeceğiz."

Karar Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER