65 Yaş Aylığında Yeni Dönem: Artık Her Ay Ödenecek

Devlet, geliri ve sağlık durumu iyi olmayan muhtaç yaşlılara belli şartlarda maaş veriyor. 

65 Yaş Aylığında Yeni Dönem: Artık Her Ay Ödenecek

Yapılan yeni düzenlemeyle bu maaşı almak artık daha kolay. Üstelik ödemeler her ay zamlı olarak yapılacak.

Hiçbir sosyal güvencesi, kimsesi olmayan ve aylık geliri düşük olanlara, devlet tarafından 65 yaş aylığı altında maaş bağlanıyor. 

Maaşlar mart, haziran, eylül, aralık olmak üzere 3 ayda bir yatırılıyor. Daha evvel 798 lira olarak ödenen 65 yaş aylığı torba yasayla bin 500 liraya çıkarılmıştı.

ARTIK HER AY ÖDENECEK

65 yaş aylığı 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere bir zam daha geldi. 2022 sayılı yasaya göre; 65 yaş aylıkları memur maaş katsayısına göre belirleniyor. 

Bu katsayı, 1 Temmuz itibarıyla 0.11794 oldu. Yani yüzde 8.65 oranda arttı. 

Buna göre yapılan hesaplamayla, yeni muhtaç yaşlı maaşı aylık 517 lira olacak. Yani 3 aylık tutar bin 551 liraya çıktı. 1 Eylül itibarıyla da bu maaş, her ay ödenmeye başlayacak.

ŞARTLAR NELER?

65 yaş aylığı alabilmek için yaş, gelir ve sosyal güvence olmak üzere 3 şart bulunuyor. Bu kapsamda ilk şart, 65 yaşını doldurmuş olmak. İkinci olarak hiçbir sosyal güvencesi olmaması gerekiyor. 

Emekli olan, SGK’dan dul veya yetim aylığı alan, bir işte çalışanlar 65 yaş aylığı alamıyor. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamıyor.

DAHA ÇOK KİŞİ YARARLANACAK

Gelir hesabında daha evvel hane içinde herkesin gelirine bakılıyordu. Geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 65 yaş aylığı bağlanmasına yönelik düzenlemeyi değiştirdi. 

Artık 65 yaş aylığı bağlanacak kişinin, sadece kendisiyle eşinin geliri dikkate alınıyor. Bu sene itibarıyla kişi başına düşen aylık gelir 484 liranın altında olanlara aylık bağlanacak. Başvuru kaymakamlıklardaki ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılıyor. Başvuru 1 ay içinde sonuçlandırılıyor.

MAAŞ NE ZAMAN KESİLİR

Kişi başına gelir 484 liranın üzerinde olanların 65 yaş aylıkları da gelirin arttığı aydan itibaren kesilir. Örneğin 900 lira geliri olan ailede, eşlerden biri öldüyse kişi başına gelir 483 liranın üzerine çıkacağı için, bu durumun kişi tarafından ilgili kuruma yazıyla bildirilmesi gerekir. 65 yaş aylığı alırken nafaka bağlananların da aylıkları kesilir.

Kaynak: Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER