AB Liderlerinden Kritik Kovid-19 Toplantısı

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderleri, Avrupa'da Kovid-19 vakaların hızla artmasından sonra alınacak tedbirler ve Avrupa Birliği içindeki koordinasyonu görüşmek için "sanal zirve" toplantısında bir araya gelecek.

AB Liderlerinden Kritik Kovid-19 Toplantısı

Brüksel'de iki hafta önce yapılan toplantıda "ortak, hızlı ve kararlı" adımları atmak üzere mutabık kalan liderler, salgınla mücadelede toplu çabaların nasıl güçlendirileceğini ve hızlandırılacağını görüşecek.

Avrupa genelinde vakaların son haftalarda çok hızlı artış göstermesi sebebiyle Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel'in geçen hafta toplantıya çağırdığı Avrupa Birliği liderleri, kendi ülkelerindeki tecrübelerini paylaşacak ve Kovid-19'a karşı en iyi uygulamalar hakkında görüş alışverişi yapacak.

Avrupa Birliği yetkililerin verdiği bilgiye göre, özellikle hızlı testler, temaslıların takibi ve aşılar yarınki toplantının odak noktası olacak.

Liderlerin hızlı test kitlerinin dağıtımı ve kullanımı, Avrupa Birliği içindeki seyahatlerde hızlı test sonuçlarının karşılıklı tanınmasına yönelik çalışmaları ve üyeler arası yardımlaşmayı ele alması bekleniyor.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, hızlı test kitlerin satın alınıp üye ülkelere dağıtılacağını, bunun için 100 milyon avro ayırdıklarını söylemişti.

Avrupa Birliği liderleri ayrıca bu yıl sonuna kadar hazır hale gelmesi beklenen aşılarla alakalı ortak yaklaşım konusunda görüş alışverişi yapacak. Bu konuda üye ülkelere dağıtım kriterleri, aşılanacak öncelikli toplum grupların belirlenmesi ve lojistik sorunların tartışılması öngörülüyor.

Avrupa Birliği, bugüne kadar aşı geliştirme çalışmalarında Faz-3 aşamasındaki ilaç üreticileri Johnson and Johnson, AstraZeneca ve Sanofi-GSK ile yüz milyonlarca doz aşı satın almak üzere sözleşme imzaladı.

CureVac, BioNTech-Pfizer ve Moderna firmalarıyla yapılan aşı satın alma görüşmeleri de sonuçlandırıldı henüz sözleşme aşamasına gelinmedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER