ABD Başkanı Trump’tan Başkanlık Seçimleri İçin Erteleme Önerisi

ABD Başkanı Trump, Twitter'hesabından yapmış olduğu açıklamada, herkesin uzaktan oy kullanmasını sağlayan “postayla seçim” sisteminin ön seçimlerde büyük karmaşıklıklara yol açtığını savundu.

ABD Başkanı Trump’tan Başkanlık Seçimleri İçin Erteleme Önerisi

Demokratların Kovid-19 salgın sebebiyle ABD başkanlık seçimlerinde bu yöntemin kullanılmasını önermesini eleştiren Trump, postayla oylama sistemindeki oylamanın "hatalı" olduğunu ileri sürdü.

Trump, Demokratlar, seçimlerde dış ülkelerin etkisinden bahsediyor ama postayla oylama yönteminin yabancı ülkelerin seçimlere kolayca müdahale etmesi için kolay bir yol olduğunu bilmiyorlar.

2020 en hatalı ve hileli seçim olacak

Trump, insanların kendi isteğiyle seçim merkezlerine başvurup oy pusulalarını evlerine istediği bir "posta yoluyla oy verme (absentee ballot)" sisteminin mantıklı olduğunu bütün seçmenlerin adresine başvuru olmaksızın seçim pusulası gönderilmesini öngören "herkes için postayla oy kullanma" sisteminin sıkıntı oluşturduğunu söyledi.

ABD Başkanı Trump, Herkes için postayla oy kullanma sistemiyle 2020 en hatalı ve hileli seçim olacak. Bu, ABD için büyük bir utanç olacaktır. Seçimleri, insanlar düzenli, güvenli ve emniyetli şekilde oy kullanana kadar ertelemek mi?

Seçimlerin ertelenmesi için Kongre kararı gerekiyor

ABD federal yasalarına göre, ülkedeki başkanlık seçimleri ve ara seçimler, seçim yılındaki kasımın ilk pazartesi takip eden salı günü yapılıyor.

Bu yıl 3 Kasım'a denk gelen seçimlerin ertelenmesi için Kongre kararı gerekiyor.

Kovid-19 salgın sebebiyle zor günler yaşayan ABD'de Trump'ın politikaları devamlı eleştiriliyor.

Ulusal çapta yapılan seçim anketlerine göre Trump, Demokrat Partiden rakibi Joe Biden'ı 10 puan geriden takip ediyor.
Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 21:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER