ABD'de Koronavirüs Aşısının Dağıtımı İçin Plan Hazırlandı

Amerika'da federal hükümeti, Kovid-19 aşısını tüm Amerikalılara ücretsiz olarak sunmak için kapsamlı bir plan hazırladığı belirtildi.

ABD'de Koronavirüs Aşısının Dağıtımı İçin Plan Hazırlandı

Kongre'ye sunulan bir raporda, Amerika'daki federal sağlık kurumları ve Savunma Bakanlığın yıl sonundan itibaren başlayacak aşı kampanyası için detaylı bir plan hazırladığı söylendi.

Raporda, kampanyanın kapsam ve karmaşıklık açısından mevsimsel grip önceki salgınlarla alakalı aşılardan çok daha geniş olacağı, aşı uygulamasında başta sağlık çalışanları olmak üzere temel meslek sahipleri ve savunmasız gruplara öncelik verileceği bildirildi.

Birçok firma tarafından üretilecek değişik aşıların ücretsiz dağıtılacağı ve aynı firmanın aşısı 21 ile 28 gün arayla 2 doz halinde insanlara verileceği bilgisi paylaşıldı.

Raporda, bu çerçevede eyalet ve yerel yönetimlerden 1 ay içinde dağıtım planlarını hazırlayıp sunmaları istenirken, söz konusu aşı kampanyasının 2'nci ve 3'üncü aşamaları ise bütün ülkeyi kapsayacağı söylendi.

Kovid-19 aşısı kampanyasında siyasi amaç şüphesi

Beyaz Saray'ın desteklediği girişim "Warp Hız Operasyonu" çatısı altında gerçekleştirileceği belirtilen aşı kampanyasının şu ana kadar tartışılan planların en detaylısı olduğuna işaret edilirken, haberde, kampanyanın kamuoyunda yine de şüphe ile karşılandığı değerlendirmesine yer verildi.

Hükümetin Kovid-19 aşısını, 4 Kasım'tarihinde yapılacak Başkanlık seçimleri öncesinde siyasi amaçlarla aceleye getirmeye çalıştığı yönündeki yorumlara işaret edilen haberde, AP'nin mayıs ayında gerçekleştirdiği ankete atıfla, hükümete güvenmeyen Amerikalıların yüzde 20'si aşı yaptırmak istemediğine, yüzde 31'inin de kararsız olduğuna vurgu yapıldı.

Amerika Sağlık Bakanı Alex Azar, kamuoyundaki şüpheler üzerine yapmış olduğu açıklamada, Amerikalıların en kısa zamanda ve güvenle aşıya erişimleri için çalıştıklarını belirterek, Amerikalılar aşı geliştirme sürecinin tamamen bilim ve veriler tarafından yönlendirildiğini bilmeli.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER