ABD Gülen’i İade mi Edecek?

ABD yönetimi, 'Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinden sonra Türkiye'yi yatıştırmak' için Fetullah Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine dair yasal yolları araştırdığı iddia edildi.

ABD Gülen’i İade mi Edecek?

Amerikan NBC News kanalın haberine göre, Donald Trump yönetimi, Kaşıkçı cinayetinden sonra Türkiye ile ilişkileri üzerine nasıl bir adım atabileceğini araştırıyor.

Carol E. Lee, Julia Ainsley ve Courtney Kube imzalı habere göre, Kaşıkçı cinayetinden sonra Türkiye'yi yatıştırmak için nasıl bir yol izleyeceğini değerlendiren Beyaz Saray, Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve İç Güvenlik Bakanlığına "Gülen'in yasal olarak iadesi" konusunu çalışmaları için talimat verdi.

İADE DOSYASINI YENİDEN AÇ

Amerikalı 2 yetkili ile konuyla ilgili bilgi sahibi 2 isme dayandırılan bu iddiaya göre, Trump yönetimi, Adalet Bakanlığı ile FBI'dan "Türkiye'nin iade dosyasını tekrardan açması", İç Güvenlik Bakanlığından da "Gülen'in yasal statüsü" konusunda bilgi istedi.

Haberde, Beyaz Saray'ın özellikle Gülen'in ABD'deki yasal statüsünü öğrenmek istediği belirtildi, ismi açıklanmayan 2 kaynağa dayandırılarak "Gülen'in ABD'de kalıcı oturma izni sağlayan Yeşil Kart (Green Card) sahibi olduğu" söylendi.

TALEP CİDDİ

Haberde ayrıca, konuyla alakalı talimatı duyan ABD'li yetkililerin, "talebin ciddi olduğunu anladıklarında öfkelendikleri" iddia edildi.

Konuyla alakalı Beyaz Saray'dan ve diğer kurumlardan herhangi bir açıklama yapılmadı.

ABD yönetimi son olarak, gazeteci Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle, Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın eski başdanışmanı Suud el-Kahtani ve Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el-Katibi'nin de aralarında bulunduğu 17 Suudi hakkında yaptırım kararı almıştı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER