ABD Libya'da Kalıcı Ateşkes Konusunda Ümitli

Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan Libya Konferansı'na katılan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, bu ülkeden dönüşünde uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ABD Libya'da Kalıcı Ateşkes Konusunda Ümitli

Konferansta kapsamlı bir ateşkese doğru önemli mesafe kat edildiğini bildiren Pompeo, Hala yapılacak çok iş var. Karmaşık bir savaş alanı fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başkan Putin'in, Başbakan Merkel'in ve BM Özel Temsilcisi Selame'nin samimi taahhütleri oldu. Riskleri azaltıp ateşkesi hayata geçireceklerini dile getirdiler.

Artık daha az şiddet olacağı konusunda ümitliyim

Pompeo, zamanı yakından takip etmeyi sürdüreceklerini belirterek, Artık daha az şiddet olacağı konusunda ümitliyim. Pompeo, ilgili tüm tarafların Libya bağlamındaki silah ambargosuna uymalarını beklediğini dile getirdi.

BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame'nin ülkedeki taraflarla görüşmelerine devam edeceğini söyleyen Pompeo, bugün düne göre daha pozitif bir noktada olduklarını söyledi.

ABD'nin Libya'daki pozisyonunu Amerika'nın Libya'da terörle mücadele bağlamında çıkarları var. Ayrıca Libya'da önemli enerji fırsatları mevcut sözleriyle özetleyen Pompeo, Libya'da siyasi bir çözüm için diplomatik çabalarını sürdürecekleri mesajını verdi.

Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması için Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan Libya Konferansı'nın sonuç bildirgesinde, ateşkesin yanı sıra taraflara ve destekçilerine askeri faaliyetlerine son vermeleri ve BM silah ambargosuna uyma çağrısında bulunulmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER