AK Parti'de Değişim ve Kadrolarda Gençleşme

AK Parti'de kongre hazırlığı hızlı şekilde devam ediyor, 18 Ağustos'ta yapılacak 6. Olağan Kongre'de hem parti yönetiminde önemli bir değişiklik, hem de parti yetkili kurullarının kadrolarında gençleşme bekleniyor.

AK Parti'de Değişim ve Kadrolarda Gençleşme

Kongrede MKYK üyelerin yarısından çok değişmesi bekleniyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeni dönemde birlikte çalışacağı 'A Takımı'nı da baştan aşağı gözden geçireceği kulislerde dile getiriliyor. Kongreyle, Partinin tüzüğü de yeni sisteme uygun hale getirilecek.

MİLLETVEKİLİ SAYISI

Önceki dönemde milletvekillerini parti yönetimine getiren Başkan Erdoğan'ın bu sefer aynı yöntemi izleyip izlemeyeceği merak ediliyor. Parti kulislerinde Erdoğan'ın, özellikle parti yönetimini oluşturan Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) milletvekili olan isimlere daha çok yer vermek istemediği konuşuluyor. 

Başkan Erdoğan, bu konudaki istişarelerini son toplantısında tüm MKYK üyelerine sorarak gerçekleştirmişti. Erdoğan'ın, yönetimdeki arkadaşlarının önerilerini de dikkate alarak bir liste oluşturacağı belirtiliyor. 

Geçmiş dönemlerde Erdoğan, kabineden ekonomi, içişleri, maliye, dışişleri gibi önemli bakanları mutlaka partinin en üst yönetim organı olan 50 kişilik MKYK'da, üye olarak aldı.

KADROLARDA YENİLENME

Başkan Erdoğan'ın, yeni döneme uyumlu olacak şekilde gerçekleştirmeyi hedeflediği parti yönetiminde kimlerin yer alacağına dair kulislerdeki merak giderek artıyor.

ESKİ BAKANLAR YENİ YÖNETİMDE YER ALACAK MI?

Eski bakanların, yeni dönemde parti yönetiminde görev alıp almayacağı, teşkilat başkanlığı, partideki 'ikinci adam' olan siyasi ve hukuki işler başkanlığıyla ilgili bir değişiklik olup olmayacağı ise merak ediliyor. 

Kongrede gerçekleştirilecek Parti tüzüğünde yapılacak 5-6 maddelik değişiklik ile de tüzüğün yeni döneme uyumu sağlanmış olacak.

Kaynak: Star Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER