Ana sınıfında yüzülmüş kelleyle ders: Öğretmene tepki yağdı

Bir ana sınıfı öğretmeninin, sıraların üstüne hayvan organları ve derisi yüzülmüş kelle koyarak ders yapması tartışmalara neden oldu. Psikologlar ve meslektaşlarının kedisine tepki göstermesi üzerine kullandığı yöntemi savunan öğretmen kendisinin anlaşılmamasının normal olduğunu söyledi.

Ana sınıfında yüzülmüş kelleyle ders: Öğretmene tepki yağdı

Bir ana sınıfında, gerçek hayvan organlarıyla ders işlenmesi tartışmalara neden oldu. Öğretmen "Gerçekçi nesiller yetiştiriyorum" derken, uzamanlar yaş grubu için uygun olmadığını belirtti.

Bir ana sınıfı öğretmeni, sıraların üstüne hayvan organları ve derisi yüzülmüş kelle koyarak ders yaptı.

Etkinliğin çocukların yaş grubuna uygun olmadığını belirten psikologlar ve öğretmenler tepki gösterdi. Velilerde ise öğretmeni destekleyenler de var, uygun olmadığını düşünenler de.

'BENİ ANLAMAMANIZ O KADAR NORMAL Kİ'

Milliyet'ten Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre, sosyal medyada yaklaşık 650 bin takipçisi bulunan fenomen öğretmen “Beni anlamamanız o kadar normal ki çünkü ben Anadolu’nun bağrında gerçekçi nesiller yetiştiriyorum. Siz Avrupa’nın gölgesinde hayalperest çocuklar büyütüyorsunuz” diyerek kendisini savundu.

'ÇOCUKLARDA SORUNLAR OLABİLİR'

Bu yaklaşımın okul öncesi yaş grubu için uygun olmadığına dikkat çeken Uzman Psikolog Aynur Sayım “Bu yaş grubu, somut düşünceye sahip. Korkuların ve savunma mekanizmalarının oluştuğu bir dönem. Çok yoğun uyaran verilmesi sakıncalı. Kurban Bayramı’nda da hayvanların kesilmesini çocukların görmesini istemeyiz” dedi.

Bu şekilde anlatımların çocuklarda sorunlar oluşturabileceğine dikkat çeken Sayım, “Alt ıslatma, ağlama, uyku, iştah sorunlarıyla karşılaşılabilir, et yemeyebilirler, huzursuzluk gibi davranış sorunları yaşayabilirler” diye konuştu. Her yaş grubu için farklı eğitim şekilleri olduğunu aktaran Sayım, anaokulundaki çocuklara görsellerle, çizimlerle onların yaş grubuna uygun şekillerle anlatım yapılmasını önerdi.

Karar Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER