Arap Kamuoyundan En Yüksek Beğeniyi Türk Dış Politikası Aldı

Amerika merkezli bir düşünce kuruluşun 13 Arap ülkesinde gerçekleştirmiş olduğu ankette, Arap kamuoyunda dış politikası en beğenilen ülke Türkiye oldu.

Arap Kamuoyundan En Yüksek Beğeniyi Türk Dış Politikası Aldı

Washington DC merkezli düşünce kuruluşu "Arab Center", "2019-2020 Arap Kamuoyu Yoklaması" isimli çalışması kapsamında Cezayir, Mısır, Irak, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Moritanya, Fas, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Sudan ve Tunus' 30 bin kişi ile görüşerek bir rapor hazırladı.

Anket neticeleri yayımlandığı raporda, Arap kamuoyunun hem kendi ülke içindeki politikalara bakışı hem de bölgesel ve güçlerin politikalarına yönelik fikirleri incelendi.

Dış politikası en çok beğenilen Türkiye, en az beğenilen İran ve Amerika

Ankete katılan kişiler Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki bölgesel ve küresel güçlerin dış politikalarına karşı yüzde 58 oranda negatif görüş belirtti.

Arap kamuoyunun en olumsuz görüş bildirdiği ülkeler sırasıyla Amerika, Rusya, İran ve Fransa olurken, Türkiye dış politikasıyla en beğenilen ülke oldu.

Ankete katılanların yüzde 58'i Türkiye'nin dış politikasına karşı "olumlu" görüşlere sahip olduğunu belirtirken, yüzde 28'i "olumsuz" görüşlere sahip olduğunu, yüzde 14'ü ise bu konuda herhangi bir fikri olmadığını bildirdi.

Türkiye'yi yüzde 55 "olumlu" görüş ile Çin, yüzde 52 ile Almanya takip etti.

Yüzde 58 "olumsuz" görüş bildirilen İran ve Amerika, Arap kamuoyunda dış politikası en çok eleştirilen ülkeler oldu.

Amerika'nın Arap dünyasına yönelik tutumu eleştiriliyor

Ankette Amerika'nın belirli Arap ülkelerine yönelik tutumunun, kamuoyundaki yansıması da mercek altına alındı.

Ankete katılanların yüzde 81'i Amerika'nın Filistin politikasına karşı, yüzde 77'si Suriye, yüzde 74'ü Yemen ve yüzde 70'i ise Libya politikasına karşı "olumsuz" görüşe sahip olduğunu söyledi.

Arap kamuoyu kendilerine en büyük tehdit olarak Amerika ve İsrail'i görüyor

Katılımcılara ülkelerine karşı en büyük dış tehdit sorulduğunda çoğunluğun İsrail, Amerika ve İran'ı gösterdiği görüldü.

Ankete göre Arap kamuoyunun yüzde 89'u İsrail'i, yüzde 81'i Amerika'yı, yüzde 67'si ise İran'ı kendilerine en önemli dış tehdit olarak görüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER