Artık E-Devlet ’ten Başvuru Yapılacak: İşte O Detaylar

Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Daire Başkanlığı, bilirkişi kabulüne dair duyuru yayımladı. 

Artık E-Devlet ’ten Başvuru Yapılacak: İşte O Detaylar

Buna göre bilirkişi olmak isteyenler başvurularını e-Devlet üzerinden yapacak. Başvuru formları elektronik imza veya mobil imza ile imzalanacak. 5 Kasım'dan itibaren başlayan başvuru süreci 30 Kasım’a kadar devam edecek. 22 Ocak 2019’tarihinde başvuruları kabul edilenler açıklanacak.

BAŞVURULAR UYAP PORTALINDAN

Çözülmesi uzmanlık, özel veya teknik bilgi gerektiren durumlarda görüşlerine başvurulacak bilirkişi adayları, e-Devlet ’te Adalet Bakanlığı’nın sunduğu hizmetler bölümünden elektronik imza veya mobil imza ile giriş yapacakları UYAP Bilirkişi Portal Girişi'nden işlemlerini yapacak.

YAZILI BAŞVURU KABUL EDİLMEYECEK

Sigorta, tıp, turizm, enerji ve mimarlık gibi 65 uzmanlık alanında bilirkişi alınacak. Adaylar, uzmanlık alanlarına göre aranacak nitelikler çerçevesinde değerlendirilecek. 

Yazılı posta yoluyla veya vekaleten başvuru yapılamayacak. Bu şekilde yapılan başvurular reddedilecek. Başvurusu kabul edilenler 24 saat eğitim alacak.

ISLAK İMZA VE KAĞIT DA YOK

Kamu hizmetleri elektronik ortama e-Devlet Kapısı Projesi ile taşınmasına dikkat çeken e-güven Genel Müdürü Can Orhun, konuyla ilgili şunları söyledi: 

E-devlet uygulamaları, bürokratik süreçleri hızlandırırken vatandaşlara daha hızlı hizmet alma imkanı tanıyor. Devlete de kaynakları etkin kullanma olanağı sunuyor. E-imza ve mobil imza ile bireylerin kimlikleri güvenli bir şekilde doğrulayabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 18:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER