Artık O Maaşı Alabilecekler Yargıtay’dan Tarihi Bir Karar

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Bağ-Kur`lu anne babası 2000' senesinden evvel veya 8 Ağustos 2001 ve 1 Ağustos 2003 tarihler arasında vefat eden. Bayanları yakından ilgilendiren önemli bir karar alındı.

Artık O Maaşı Alabilecekler Yargıtay’dan Tarihi Bir Karar

Yargıtay`ın almış olduğu bu karara göre kocasından dolayı başka kurumlardan aylık aldığı için 2013’senesinden sonra yetim aylıkları kesilen bayanlar tekrardan yetim aylığı alabilecek mi?

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 2018/427 esas, 2018/949 sayılı kararıyla, eşinden dolayı başka sosyal güvenlik kurumlarından ölüm aylığı aldığı için Bağ-Kur`lu babasından yetim aylığı bağlanamayan ya da bağlandığı halde 2013`senesinde yayımlanan genelgeden sonra aylıkları kesilenleri sevindirdi.

Bu karar, Bağ-Kur`lu anne babası 1 Ekim 1972 – 3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001- 1 Ağustos 2003 tarihleri arasında vefat eden bekar bayanları ilgilendiriyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu tarihlerde ölen Bağ-Kur`luların bekar kızlarına aylık bağlarken, "Geçimini sağlayacak başka hiç bir geliri olmaması" (aylık toplam gelirin brüt asgari ücreti aşmaması) koşulunu arıyordu. (Bu sebeple, kocasından dul aylığı alanlara yetim aylığı olmuyordu.)

Yukarıdaki tarihler dışında ölen Bağ-Kur`luların kızlarına ise sigortalı olarak bir işte çalışmaması ya da kendi çalışmasından dolayı emekli aylığı almaması koşuluyla yetim aylığı bağlıyor. Uygulamanın gerekçesi olarak, dört ayrı dönemdeki farklı yasa hükümlerinin varlığı gösteriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER