Bakan Açıkladı: Poşet Kullanım %65 Azaldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamasında, poşet kullanımıyla alakalı önemli ifadeler kullandı. 

Bakan Açıkladı: Poşet Kullanım %65 Azaldı

Poşet kullanımının artık Dünya ülkelerinde parayla olmasının dışında, yasaklandığını ve kullanımına izin verilmediğini ifade eden Murat Kurum, ülkemizde poşet kullanımının düzenleme çıktığından itibaren yüzde 65 oranında azaldığını belirtti. 

Açıklamasında kişi başı yıllık poşet kullanım adetini 40' a düşürmeyi amaçladıklarını belirten Bakan Kurum, poşetlerle ve çevre düzenlemesiyle alakalı süreçlerin artık bir gereklilik olduğunun da altını çizdi.

Poşet kullanımı yüzde 65 azaldı

Bakan Kurum açıklamasında " Artık plastik poşetlerimiz 25 kuruş üzerinden satılıyor. Artık ülkeler plastik poşetleri paralı yapmayı bırakın yasaklıyorlar. Dolayısıyla yıllık 30-35 milyar adet olan plastik poşet kullanımını biz 2023 yılında kişi başı 40 adete düşüreceğiz. 

Şu an 440 adet. Geleceğimiz adına çok önemli bir süreç başlatmış olduk. Bu sayede hepimizin gençliğinde çocukluğunda yaşadığı, o annelerimizin bez çantalarına filelerine dönüyoruz. 

Açıkçası bu kampanyayı tüm ülkemiz benimsediler. Ben buradan hepsine teşekkür ediyorum. Görüyoruz ki ilk 10-15 günlük zamanda yüzde 60-65'lik oran da bir azalma gösterdi. 

İnşallah bizim hedefimiz yüzde 90 azalma sağlayarak, kişi başı 40 adede düşürmek. Açıklamasında yıllık poşet kullanım 440 olduğunu ve bu sayı 40' a düşürülmesinin amaçlandığını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER