Bakan'dan 'ikramiye' açıklaması

Ağbal "Emeklilere ikramiye düzenlemesi her ne kadar bütçenin gider tarafında artışa neden olsa da bütçe gelirlerinde öngörülenin üzerinde bir performans gerçekleştirebileceğimizi şimdiden görüyoruz." dedi.

Bakan'dan 'ikramiye' açıklaması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, emekliye verilek ikramiye ile ilgili olarak:

"Bu sene 22 milyar ödeme yapılacak. 2018 yılı için ön gördüğümüz 67 milyar lira civarında bir bütçe açığı hedefi var. Öncelikle 2017 yılı bütçesinde hedefimiz 47 milyar liralık bütçe açığıydı. Tam da nominal olarak bu bütçe açığını yakaladık. Mili gelir yüzde 1.5 düzeyindeydi, bu sene de yüzde 1.9 düzeyinde. Geçen sene ekonomik büyüme Orta Vadeli Program'da öngördüğümüz seviyeden daha yukarıda gerçekleşti. 7.4 büyüme oldu. Yıl sonu gerçekleşen tüketici fiyat endeksi de Orta Vadeli Program üzerinde oldu.

Aynı şekilde makro ekonomik tahminlerde de bütçe gelirlerini arttıracak değişimler oldu. 2017 yılındaki makro gerçekleşmeler bizim 2018 yılındaki gelirler tahminimizi yukarı çekti. 2018 yılı vergi gelirleri ve bütçe gelirleri tahminin yaparken Orta Vadeli Program'da öngördüğümüz makro ekonomik tahminleri esas almıştık. Bu açıdan ilk üç aylık bütçe gerçekleşmelerine baktığımız zaman, bütçe gerçekleşmelerinin vergi gelirleri bakımından yıl sonu itibariyle Orta Vadeli programda bütçede öngörülen gerçekleşmelerin oldukça üzerinde gerçekleşeceğine işaret ediyor" dedi.

EMEKLİLER İÇİN GETİRDİĞİMİZ DÜZENLEMEYİ KALICI OLARAK GETİRDİK

Ağbal, "Özelleştirme gelirlerinde uygulamamız devam ediyor. Vergi dışı gelirlerde olumlu yönde gelişmeler var. 2018 yılında emekli aylıklarında yapılan düzenleme her ne kadar bütçenin gider kısmında artış olsa da, bütçenin gelirlerinde ön görülenin üzerinde performans gerçekleştireceğimizi şimdiden görebiliyoruz. 2018 ve 2019 yıllarında çeşitli gelirler olarak, yeniden yapılandırma gelirleri, uygulamaya koyduğumuz diğer düzenlemeler, ilave gelirler elde edeceğiz. O nedenle kısa vadede yaptığımız düzenlemeyi absorbe edecek bir gelir gerçekleşmesi görüyorum. Emekliler için getirdiğimiz düzenlemeyi kalıcı olarak getirdik" ifadelerini kullandı.

KABUL EDİLDİ

Öte yandan "Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, üniversitelerden kaydı silinenlere af, genç girişimcilere Bağ-Kur desteği, yaşlılık aylığının 500 liraya yükseltilmesi, imar barışı, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramları öncesi ikramiye ödenmesi" gibi düzenlemelerin de yer aldığı kanun tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 19:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER