Bayram İkramiyesi ne Zaman Yatacak?

İlk olarak geçen Ramazan Bayramında ödenen bayram ikramiyesi, Kurban Bayramında da ödenecek. 

Bayram İkramiyesi ne Zaman Yatacak?

2018 sene itibariyle emekli vatandaşlara ödenmeye başlanan bayram ikramiyesi senede iki defa biner lira ödeme olarak kararlaştırılmıştı. 

Geçtiğimiz Ramazan bayramı öncesinde hesaplarda olan bin lira ikramiye Kurban Bayramı öncesinde ödenip ödenmeyeceği ise merak konusu oldu. 

Yasa kapsamına alınan bin lira bayram ikramiyesi bu bayram ve önümüzdeki senelerde her bayram ödenecek. İkramiye düzenlemesinde yer alan "her sene" ibaresi gereğince Kurban bayramında ikramiye ödenecek.

KURBAN BAYRAMINDA NE KADAR İKRAMİYE ÖDENECEK?

Hiçbir şekilde kesinti yapılmayan ve haczedilemeyen ikramiyeler geçen bayram olduğu gibi bin lira tutarında ödenecek. Kişiden kişiye değişmeyecek olan ikramiye ödemeleri maaşlara bakılmaksızın emekli ve malullere bin lira olarak ödenecek. Öteki grupların ödemelerinde ise hisse ve iş görmezlik derecesi dikkate alınacak.

AREFE GÜNÜNDEN ÖNCE HESAPTA

Geçen bayram Arefe günü öncesinde yatırılan bayram ikramiyesi Kurban bayramında 20 Ağustos arefe günü öncesinde hesaplarda olması bekleniyor. 

Ramazan bayramında bir hafta evvel yatırılan emekli ikramiyesi 17 Ağustos'a kadar hesaplara yatırılması bekleniyor. Tam ödeme tarihi önümüzdeki günlerde Çalışma Bakanlığı tarafından duyurulacak. Ayrıca SSK ve Bağ- Kur emeklileri Ağustos'ta bayram sebebiyle maaşlar erken ödenmesi söz konusu olabilecek.

KİMLER BAYRAM İKRAMİYESİ ALACAK?

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar gördüğü için aylık bağlanan siviller ile bunlardan yaşamını yitirenlerin hak sahipleri.

2018 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde yer alan dini günler takvimine göre Kurban Bayramı:

1. günü 21 Ağustos Salı 2018,

2. günü 22 Ağustos Çarşamba 2018,

3. günü 23 Ağustos Perşembe 2018,

4. günü 24 Ağustos Cuma 2018, olarak belirlenmiştir.

Kaynak : Takvim

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER