Bedelli Askerlik İle İlgili Flaş Gelişme! 28 Gün Şartı Kalkıyor mu?

AK Parti’nin bedelli askerlikle ilgili düzenlemeye gelen 28 günlük zorunlu eğitimden geri adım atabileceği söyleniyor. İHA'da yer alan habere göre, bu konuda gelen yoğun talepleri dikkate alan AK Parti bedelli uygulamasında değişiklik yapacak.

Bedelli Askerlik İle İlgili Flaş Gelişme! 28 Gün Şartı Kalkıyor mu?

AK Parti’nin geçen günlerde TBMM Başkanlığına sunduğu teklifte, 31 Aralık 1993 tarihinden evvel doğanların, 15 bin lira bedel ve 28 gün zorunlu eğitim şartıyla bedelli askerlik uygulamasından yararlanacakları öngörülüyordu.

400 BİNE YAKIN BAŞVURU BAŞVURU BEKLENİYOR

Fakat, teklifin gündeme gelmesinden itibaren, kamuoyundan ve Meclis’teki muhalefet partilerinden 28 gün şartının kaldırılmasına yönelik yoğun bir talep gelmeye başladı. 

Ayrıca, 400 bine yakın başvurunun beklendiği bedelli askerlik için, bu kişilerin 28 gün boyunca kışlada olmasının devlete ayrı bir maliyetinin olacağı da değerlendirildi.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda, 23 Temmuz Pazartesi günü görüşmeleri başlayacak olan bedelli askerlik uygulaması konusunda dün sürpriz bir gelişme yaşandı. 

AK Parti kurmayları, gelen talepleri dikkate alarak bedelli askerlik uygulamasındaki 28 günlük eğitim şartı kaldırılması konusunda çalışma başlattı. 

AK Parti kurmayları, “Kamuda ve özel sektörde çalışanlarla ilgili ücretsiz izin veya yıllık izin kullanarak askere gidebilmeleri öngörülürken, esnaf, doktor, serbest meslek sahipleri veya ihtisas yapanların zorluklarla karşılaşacakları gündeme geldi.

BÜYÜK İHTİMALLE 28 GÜNDEN VAZGEÇİLECEK

Özellikle kendi işini yapanlar, iş yerlerini bir ay kapatmak zorunda olacaklar. Bu sebeple 28 gün şartı kaldırılması konusunda yoğun bir talep geliyor. 

Bu konuda yeni bir adım atılabilir. Gelen talepler komisyondaki görüşmelerde değerlendirilecek ve büyük bir ihtimalle 28 günden vazgeçilecek. 

Komisyondaki görüşmeler esnasında verilecek önerge ile 28 günlük eğitim şartı kaldırılması durumunda, bedelli uygulamasından sadece yaş ve ücret şartını yerine getirenler yararlanabilecek.

YURT DIŞINDAKİLER İÇİN DE KALKIYOR

Yurt dışındaki Türk vatandaşları için getirilen 2 bin Euro ve 28 günlük uzaktan eğitim şartında da değişiklik olabileceği belirtildi. AK Parti kurmayları, miktarın bin Euro’ya düşürülmesinin istendiğini, ancak bunun karşılık bulmayacağını söyledi. Kurmaylar, 28 günlük uzaktan askerlik eğitim şartının ise yurt içindekine paralel olarak kaldırılacağını dile getirdi.

FİRARİLER DE KAPSAMDA

Teklifte zorunlu askerlik hizmetini yaparken firar edenlere yönelik de bir değişiklik yapılması öngörülüyor. Sayıları 5 bin 700 civarındaki asker firarisinin de bedelli uygulamasından yararlanabilmesi için adım atılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER