Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh Mcenany: Trump, Seçimlerle İlgili Davaların Sonuçlanmasını Bekliyor

Beyaz Saray Sözcüsü McEnany, 3 Kasım'tarihinde yapılan ve resmi olmayan neticelere göre Demokrat aday Biden'ın kazandığı Başkanlık seçimlerinden sonra ilk defa basın toplantısı geçrekleştirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh Mcenany: Trump, Seçimlerle İlgili Davaların Sonuçlanmasını Bekliyor

Kovid-19 salgın konusunda Trump yönetimin atmış olduğu adımların başarılı olduğunu savunan McEnany, "Pandeminini bitişinin başlangıcı, Başkan Trump'ın liderliği ile başladı."

McEnany, Pfizer, Moderna gibi firmaların son dönemde Kovid-19'a karşı aşı geliştirmede başarı elde ettiğini, aşının da rekor sürede geliştirildiğini söyledi.

Seçimlere dair usulsüzlük iddialarıyla alakalı birçok yerde hukuk mücadelesi verdiklerini söyleyen McEnany, "Başkan Trump, sadece yasal yollarla kullanılan oyların sayılmasını istediğini net bir şekilde söyledi."

McEnany, Kovid-19 aşısının dağıtılması konusunda Biden'ın ekibiyle iş birliği yapıp yapılmayacağının sorulması üzerine, "Dün, Biden'ın aşıyı dağıtamayacağımızdan endişeli olduğunu söylediğini duydum.

Bundan endişe etmemeli. Belki kendisi görmemiş olabilir ama bizim kamuya açıkladığımız bir aşı dağıtım planı var. Eski Başkan Yardımcısı okumak isterse bu rehber kamuya açık kaynaklarda mevcut."

Seçimlerle alakalı incelenmesi gereken gerçek suçlamalar var

Başkan Trump' seçim neticelerinde yenilgiyi kabul etmeyi düşünüp düşünmediğine yönelik bir soruya ise McEnany, "Seçimlerle alakalı incelenmesi gereken gerçek suçlamalar var.

Amerika tarihinde hiçbir zaman bu kadar büyük çaplı bir oy yolsuzluğu denenmemişti. Biz tespit ettiklerimizin incelenmesini istiyoruz."

McEnany, Başkan Trump'ın yenilgiyi kabul etmeyeceğinin sorulması üzerine, "Başkan Trump, şu anda devam eden dava süreçleriyle yakından ilgileniyor ve bu sürecin bitmesini bekliyor."

Biden'dan basın toplantısı süresince "Amerika' eski Başkan Yardımcısı" olarak bahseden McEnany'nin Biden için "Seçilmiş Başkan" ifadesini kullanmaması dikkat çekti.

Başkan Trump seçim sonuçlarını kabul etmiyor

Amerika'da 3 Kasım'tarihinde yapılan Başkanlık seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre Demokratların adayı ve eski Amerikan Başkan Yardımcısı Biden kazanmıştı.

Amerikan Başkanı ve Cumhuriyetçi aday Trump seçimlerde "hile" yapıldığını ve asıl kazananın kendisi olduğunu iddia ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER