Boğaziçili akademisyenlerden ortak açıklama

Boğaziçili akademisyenlerden ortak açıklama: Naci İnci yönetimi, görevimizi yapmamızı engelliyor

Boğaziçili akademisyenlerden ortak açıklama

Boğaziçi Üniversitesi'nde bazı öğretim görevlilerinin derslerinin iptal edilmesi ve okulla ilişiğinin kesilmesine tepki gösteren akademisyenler, liyakatsiz atamaların devam ettiği ve içeride yönetim krizi yaşandığını aktardı.

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki tüm akademik birimlerdeki öğretim üyeleri yaptıkları ortak açıklamada, Rektör Prof. Dr. Naci İnci yönetiminin üniversite bünyesindeki akademisyenlerin görev yapmasını engellenmesine tepki gösterdi.

Akademisyenler, açıklamasında, "Gençlerimizin iyi eğitim haklarının göz göre göre gasp edilmesine seyirci kalmayacağımızı, tüm hukuksuzluklara itiraz edip gereken tepkiyi göstermeye kararlılıkla devam edeceğimizi ifade etmek isteriz" dedi.

"KAMPÜSE GİRMEMİZ DAHİ ENGELLENİYOR"

Ciddi bir yönetim krizi yaşandığı belirtilen açıklamada, akademisyenlere soruşturma açıldığını ve kampüse girişlerinin engellendiği dile getirildi:

"Yönetim, var olan mevzuatı da çarpıtarak, öğretim üyelerine soruşturmalar açmakta, bazı öğretim üyelerimizin sözleşmelerini gerçeklerden uzak haberlere dayandırarak yenilememekte, bazılarının yükseltmelerini keyfi sebeplerle bekletmekte, bazılarının ders vermesini, hatta kampüse girmesini hukuksuzca engellemektedir."

"LİYAKATSİZ ATAMALAR DEVAM EDİYOR"

Açıklamada, bu tür uygulamaların, üniversitenin 50 yılı aşkın sürdürdüğü, yılların birikimine dayalı iyi bir kamu üniversitesi olma özelliğini ve eğitim ve araştırma kalitesini ciddi şekilde tehlikeye attığını belirten öğretim üyeleri "Bu konuda yaptığımız tüm uyarılar göz ardı edilmiştir" dedi.

Açıklamada, liyakatsiz atamalara devam edildiği belirtildi: "Liyakatsiz, şeffaf olmayan atamalar devam ederken, bu süreçleri eleştiren ve dava açan bölüm başkanları, mesnetsiz gerekçelerle görevden alınmakta ve bölümler tarafından seçilen bölüm başkanlarının atamaları yapılmamaktadır."

"GENÇLERE VE AİLELERİNE KARŞI SORUMLUYUZ"

Açıklama ayrıca şunlar dendi: "Gençlerimizin iyi eğitim haklarının göz göre göre gasp edilmesine seyirci kalmayacağımızı, tüm hukuksuzluklara itiraz edip gereken tepkiyi göstermeye kararlılıkla devam edeceğimizi ifade etmek isteriz. Bu hasarların ve kamu zararının önüne geçmek gerek öğrencilerimiz gerekse onlara iyi bir gelecek sağlamak uğruna fedakarlıkla çalışan ailelerine karşı sorumluluğumuzdur."

Açıklama, okuldaki 29 bölüm ve üç enstitüdeki öğretim üyeleri tarafından kaleme alındı.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER