Bunu Sakın Yapmayın! Tam 340 Milyon TL

Küçük para, küçük hesap" diye 5, 10, 25, 50 kuruş hatta 1 liralık para üstünü almıyoruz veya alamıyoruz. Oysa sadece kartla yapılan harcamalarla son 5 senede 340 milyon liralık kuruş bozukluk vatandaşın cebinde kaldı.

Bunu Sakın Yapmayın! Tam 340 Milyon TL

Türk Lirası’ndan (TL) 1 Ocak 2005’senesinde 6 sıfır atılarak Yeni Türk Lirası (YTL) kullanımına geçilmişti. Hayatımıza yeniden kuruş girdi. 2009 senesinde YTL’nin TL’ye dönüşümüyle beraber bugünkü para birimimiz son halini aldı. 

Kuruşun hayatımıza girmesiyle 1 TL, 50, 25, 10 ve 5 kuruş madeni paralar olarak kullanıma sunuldu.

YUVARLAYIP GEÇİYORUZ
  
Başta perakende sektöründe özellikle de marketlerde temel gıda ürünlerinin fiyatlamasında kuruş yoğun olarak kullanılıyor. Pratikte 5 ve 10 kuruş madeni paralar hayatımızdan çıkmış durumda. Bundan tüketicilerin yani bizlerin de büyük payı var. Çünkü küçük ve işe yaramaz olduğunu düşündüğümüz bu bozuklukları talep etmiyoruz.
  
90'LA BİTEN FİYATLAR
  
Örneğin; fiyatı 4.95 olan bir ürün için 5 lira ödeyip geçiyoruz. Ya da sonu 90 kuruşla biten ürünleri kasada nakit alırken 10 kuruşu almıyoruz. 5, 10, 25, 50 kuruş gibi küçük paralara tenezzül etmeyince bu durum işletmelerin işine geliyor. 

PARA ÜSTÜNÜ ISRARLA İSTEYİN
  
Kuruşumuzu çöpe atacak kadar da zengin değiliz, hele bugünlerde. Devir kuruşun hesabını yapma devri. Üstelik alınmayan para üstleri işletmeler için de haksız kazanç anlamına geliyor. 

Kuruşların aslında ne kadar büyük bir ekonomi yarattığını resmi rakamlarla açıklamakta fayda var. İlk 10 ayda 826 milyon 270 bin adet bozuk para tedavüle girdi. Bunun 197 milyonu 5 kuruş, 140 milyonu 10 kuruş, 126 milyonu 25, 101 milyonu ise 50 kuruşluk bozuk paradan oluştu.
  
NE YAPMALISINIZ?
  
Bir sene içinde yüzlerce defa alışveriş yapıyoruz. Geride bıraktığımız kuruşları alt alta toplasanız ortaya ciddi tutarların çıktığını görürsünüz. Bu paralarla bir aylık elektrik, su faturasını ödeseniz bile kârdır. 

Bir başka deyişle damlaya damlaya göl olur. Para üstünü tam almak için ödeme yaparken kredi kartı veya banka kartını kullanın. Çünkü kartla fişte yazan net tutar ödeniyor. Kimsenin hakkı, kimseye geçmiyor.
  
DAMLAYA DAMLAYAN TOPLAM 340 MİLYON LİRA
  
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko’nun verdiği bilgiye göre; ödemelerin yüzde 37’si kartla yapılıyor. Son 1 senede 86 milyon lira, son 5 senede ise 340 milyon liralık kuruşlar kartlı ödemeler sayesinde kullanıcıların cebinde kaldı. 

Son 1 senede 5.5 milyar adet kartlı ödeme yapıldı, bu işlemlerin yüzde 34’ünde yani 1.85 milyar adedinde fiyat küsuratı 10 kuruşun altında kaldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER