Çin'de Yeni Koronavirüs Salgını Büyüyor: Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 25'e Yükseldi

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında 830 kişi virüsten etkilendi, 25 kişi yaşamını yitirdi.

Çin'de Yeni Koronavirüs Salgını Büyüyor: Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 25'e Yükseldi

Ulusal Sağlık Komisyonu’nun açıklamasına göre, Tibet Özerk Bölgesi ve Çinghay eyaleti dışında ülkedeki bütün, özerk bölge, özel idari bölge ve eyalete yayılan koronavirüsten etkilenenlerin sayısı, 177’sinin durumu ağır olmak üzere 830’a yükseldi.

Salgın sebebiyle yaşamını yitirenlerin 24’ü Hubey eyaletinden, birinin de Hıbey eyaletinden olduğu belirtildi.

Salgından etkilenen kişilerle temasa geçen kişilerden müşahade altına alınanların sayısı 8 bin 420’ye çıkarken, virüs taşıma durumları "şüpheli" olan kişilerin sayısı ise 1072 olarak açıklandı.

Salgın sayısında Hubey eyaleti 444 kişiyle başı çekerken, bunu 32 ile Guangdong, 27 ile Cıciang eyaletleri takip ediyor. Enfekte sayısı başkent Pekin’de 26, Şanghay’da ise 20 oldu.  

Hubey’de karantinaya alınan kent sayısı 8’e çıktı

Vuhan’ın başkenti Hubey’de karantinaya alınan kent sayısı 8’e çıktı. Eyaletteki Vuhan, Huanggang, Icou, Şienning kentleri ile ilçe büyüklüğündeki Çıbi, Şientao, Cıciang, Çienciang kentlerinde metro, otobüs ve feribot seferlerinin geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

Ayrıca bazı kentlerde, petrol ofisi, hastane, eczane ve marketlerin dışında faaliyet gösteren işletmelerin çalışmasına ara verildi. Bununla birlikte bazı şehirler arası otobanlar ulaşıma kısmen açık bırakıldı.

Hubey Eyalet Hükümeti’nden yapılan açıklamada ise eyaletteki tüm turizm acentelerinin faaliyetlerinin geçici olarak durduruldu.

Fakülteler, ilk ve orta okullar ile kreşlerin eğitime başlama tarihlerin ertelendiği, kentte bulunan polis ve askeri birliklere ait personellerin izinlerin iptal edildiği söylendi.

Çin Maliye Bakanlığı, Vuhan’da salgınla mücadele için 1 milyar yuan (144 milyon dolar) tahsis etti.

Virüsün belirtileri

Ortaya çıktığı yerden dolayı "Vuhan virüsü" diye de tabir edilen yeni tip koronavirüs solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşmakta.

NCoV'in ilk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkarken, ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine neden oluyor, nihayetinde ölümle sonuçlanabiliyor.

Yeni tip koronavirüs ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'tarihinde tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'tarihinde kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişi daha "gizemli hastalığın" görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER