Çin'in kitlesel zulmünü kanıtlayan belgeler ortaya çıktı

Uygurların Çin'de kitlesel olarak hapsedildiğine yönelik yeni belgeler ortaya çıktı. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından yayınlanan belgelerde fotoğraflar, konuşmalar ve resmi yazışmalar bulunuyor.

Çin'in kitlesel zulmünü kanıtlayan belgeler ortaya çıktı

Uygurların Çin'de kitlesel olarak hapsedildiğine yönelik yeni belgeler ortaya çıktı. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından yayınlanan belgelerde fotoğraflar, konuşmalar ve resmi yazışmalar bulunuyor. Sincan bölgesi eski parti başkanının 2017'de yaptığı bir konuşmanın da bulunduğu belgede, kamplardan kaçmaya çalışan Uygurlardan bahsederek "Birkaç adım uzağa kaçmaya çalışan her mahkumu vurun." dediği görüldü.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in, Çin'in Uygurlara yönelik tutumunu incelemek üzere Sincan bölgesine yapacağı ziyaretten kısa bir süre önce Çin'in kitlesel zulmünü kanıtlayan belgeler ortaya çıktı. Belgeler, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından yayınlandı.

Belgeler arasında fotoğraflar, konuşmalar ve resmi yazışmalar yer alıyor.

DW Türkçe'nin haberine göre, Konsorsiyumda yer alan Bavyera Radyo ve Televizyon Kurumu (BR) ile haftalık haber dergisi Spiegel, konu ile ilgili yayınladıkları haberde Uygurların tutuldukları kampların Çin hükümetinin iddia ettiği gibi "mesleki eğitim kurumları" olmadığının kanıtladığını yazdı.

'BİR KAÇ ADIM UZAĞA KAÇANI VURUN'

Ele geçirilen belgelerde Sincan bölgesi eski parti başkanının 2017'de yaptığı ve daha önce yayınlanmayan bir konuşması da bulunuyor. Parti başkanı bu konuşmasında, kamplardan kaçmaya yeltenen Uygurları kast ederek, "birkaç adım uzağa kaçmaya çalışan her mahkumun vurulması" gerektiğini söylüyor.

Son belgelerle ilgili açıklama yapan ABD'nin Çin Büyükelçiliği, Sincan'daki önlemlerin teröristlere yönelik olduğunu, "İnsan hakları ya da din meselesi olmadığını" savundu.

'BİR KAÇ ADIM UZAĞA KAÇANI VURUN'

Ele geçirilen belgelerde Sincan bölgesi eski parti başkanının 2017'de yaptığı ve daha önce yayınlanmayan bir konuşması da bulunuyor. Parti başkanı bu konuşmasında, kamplardan kaçmaya yeltenen Uygurları kast ederek, "birkaç adım uzağa kaçmaya çalışan her mahkumun vurulması" gerektiğini söylüyor.

BELGELERİ ALMAN ANTROPOLOG ZENZ YAYIMLADI

Çin'de Uygurlara yönelik uygulamaları gösteren belgelerin Alman antropolog Adrian Zenz'e aktarıldığı bildirildi. Zenz, verileri 14 Batılı medya kuruluşu ile paylaştı.

ABD'de tanınan bir Çin uzmanı olan Zenz, Sincan'daki insan hakları ihlalleri iddialarına erken bir aşamada dikkat çekmişti. Bu nedenle 2021'de Pekin Zenz hakkında yaptırım kararı almıştı.

ÇİN'E YENİ YAPTIRIMLAR UYGULANMALI

Avrupa Parlamentosu (AP) Çin ile ilişkiler Delegasyonu Başkanı Reinhard Bütikofer, BR ve Spiegel'e yaptığı açıklamada, Çin'e karşı yeni yaptırımlar uygulanması gerektiğini söyledi. Alman siyasetçi, "Dehşet görüntüleri" olarak nitelendirdiği verilerin, Avrupa Birliği'nin Çin'e karşı net bir tavır almasına yol açması gerektiğini vurguladı.

Çin'in Uygurlara yönelik kötü muamelesini incelemek üzere Sincan'a giden BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet'in Salı ve Çarşamba günleri bölgedeki Urumçi ve Kaşgar şehirlerini ziyaret etmesi bekleniyor.

SİNCAN'DA NELER OLUYOR?

Pekin hükümeti, Sincan bölgesinde yaşayan bir milyondan fazla Müslüman Uygur azınlığını "yeniden yapılandırma eğitimi kamplarında" zorla tutmakla suçlanıyor. Pekin'e yönelik suçlamalar arasında Uygurları kısırlaştırma ve zorunlu çalıştırma da bulunuyor.

Tüm bölgeyi sıkı gözetim altında tutan Çin'in ayrıca Uygurlara ait kültürel mekanları yok etmeye çalıştığı da iddia ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ise Çin'in Uygurlara muamelesini soykırım olarak değerlendiriyor. Washington yönetimi, Bachelet'in bölgedeki temasları sırasında Çin hükümeti tarafından manipüle edilmiş verilerle karşılaşma olasılığının yüksek olduğunu savunuyor.

Çin ise hakkındaki suçlamaları şiddetle reddediyor.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER