Çin'in Zor Soruları Yanıtlaması Gerekecek

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, günlük basın toplantısında, Çin'le "hesaplaşmayla" alakalı bir soru üzerine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ortaya çıkması dahil salgınla alakalı gelişmelerin sonradan gözden geçirilmesi ve bunda da bilimin yönlendirmesinin esas alınması gerektiğini belirtti.

Çin'in Zor Soruları Yanıtlaması Gerekecek

Salgının uluslararası iş birliğinin önemini gösterdiğini ve İngiltere'nin vatandaşlarını ülkeye getirmede Çin'le iyi bir şekilde çalıştığını söyleyen Raab, Meselede bütün açıları dikkate almalı ve muhakkak dengeli olmalıyız.

Hiç şüphe yok ki bu krizden sonra işler eskisi gibi olmaz. Bunun (virüs) nasıl ortaya çıktığı ve çok daha önce durdurulma ihtimali olup olmadığına dair zor sorular sormamız gerekecek.

Raab, bu sözlerinin uygulamada yeni gümrük vergileri yada İngiltere'de Çin yatırımlarına kısıtlama anlamına gelip gelmediğine dair bir soru üzerine ise İngiltere'nin ortaklarıyla çalışacağını ve virüsün ortaya çıkışıyla alakalı soruların cevabı bilinmeden belirli bir karar alınamayacağını ifade etti.

Çin sorumlu tutulmalı

İngiltere dış istihbarat servisi MI6'nın eski şefi John Sawers, 15 Nisan'tarihinde yapmış olduğu açıklamada, Çin'in Kovid-19 salgını konusunda dünyadan başlangıçta bilgi gizlediğini ve sorumlu tutulması gerektiğini söylemişti.

140 bin kişinin ölümüne sebep olan virüs, 2019' yılın sonunda Çin'in Vuhan kentinde bir canlı hayvan pazarından çıkarak dünyaya hızla yayılmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER