Çok Çalışanlar Dikkat: Fazla Mesai Kariyere Zarar Verir mi?

Araştırmada 36 Avrupa ülkesinden aynı eğitim seviyesine ve benzer mesleklere sahip 51 bin 895 çalışan kariyerleri karşılaştırılıyor. Çıkan neticeye göre devamlı olarak daha çok mesai yapan kişiler diğerlerine göre daha az refaha sahip olup, kariyerlerinde başarısız oluyorlar.

Çok Çalışanlar Dikkat: Fazla Mesai Kariyere Zarar Verir mi?

Yapılan Araştırmada iş tatmini, terfi etme potonsiyelleri daha az olurken işter çıkarılma korkusu daha çok oluyor.

İnternet uygulamalarını geliştiren ABD merkezli Basecamp'in 54 çalışanı her sene Mayıs- Eylül arasında haftada sadece 4 gün, toplam 32 saat çalışıp geri kalan günlerde izin yapıyor. Şirketin kurucu ortaklarından Jason Fried, haftada 50-60 saat çalışanın aslında hiç gerekli olmadığını düşünüyor.

Financial Times'te yer alan habere göre Jason Fried'ın bu felsefesi Londra Üniversitesi tarafından yayınlanan yeni bir araştırmayla uyumlu görünüyor. Çalışmalı ESCP Europe Üniversitesi'nden Assitan Prof. Argyro Avgoustaki ve Cass Üniversitesi'nden akademisyen Hans Frankort yapmışlar.

Türkiye'de her 3 kişiden 1'i daha çok çalışıyor

Türk İş Kanunu’na göre haftalık 45 saati aşan çalışmalar daha çok çalışma olarak tanımlanıyor. Türkiye, OECD ülkeleri arasında çalışanları en çok mesai yapan ülkeler arasında yer alıyor. 

Günümüzde tartışılan bir başka önemli konu ise akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar sebebiyle mesainin eve taşması. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün ( OECD) 2016' yılın verilerine göre Türkiye’de çalışanların yüzde 34’ü haftada ortalama 50 saatten daha çok çalışmış. Bu oran Türkiye’yi OECD ülkeleri arasında çalışanları en çok mesai yapan ülkelerden biri yapıyor. 

Kaynak : Cumhuriyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER