Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı, Hafta Sonu Kesintisiz Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokağa çıkma yasağına dair, "Hafta sonları cuma akşamı 21.00'den pazartesi sabahı saat 5'e kadar kesintisiz devam edecek." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı, Hafta Sonu Kesintisiz Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen kabine toplantısından sonra önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kovid-19 ile mücadeleye dair,"Salgının olumsuz etkisini azaltmak için, insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan tedbirler dışında çare bulunmuyor. 

83 milyon hep birlikte seferberlik ruhuyla hareket etmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımızın salgın tehdit olmaktan çıkana kadar mecbur kalmadıkça kalabalığa karışmamasını, dikkatli hareket etmelerini istiyoruz. Nice mücadelelerden alnının akıyla çıkan Türkiye, salgın karşısında verdiği mücadeleyi de Allah'ın izniyle mutlaka kazanacaktır." 

Cumartesi-Pazar artık evlerimizdeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokağa çıkma yasağına dair, "Hafta içi her gün gece saat 21 ile sabah 5 arasında genel sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. Hafta sonları cuma akşamı 21.00'den pazartesi sabahı saat 5'e kadar kesintisiz devam edecek. Cumartesi-Pazar artık evlerimizdeyiz." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler eve paket hizmeti veren yerlerin, belirlenecek saatlerde yasak dışında kalacağını belirtti.

Tedbirler salı gününden itibaren uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kovid-19 salgını kapsamında alınan diğer tedbirleri ise şöyle:

"Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir. Cenaze namazları, yakınları dahil en çok 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecektir. 

Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı, Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla sınırlanabilecektir. Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecektir. 

Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir. 

50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde, iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ya da belirlenen bir personelce salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı şekilde denetlenecek. Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç, 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kovid-19 tedbirlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle düzenleneceğini ve salı gününden itibaren uygulanacağını bildirdi.

Kovid-19 aşısının uygulanmasına önümüzdeki ay başlanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kovid-19 aşısının uygulanmasına dair, "İnşallah önümüzdeki aydan itibaren sağlık çalışanlarından başlayarak bu aşının uygulaması yapılacaktır."

Bunların derdi bizatihi Türkiye iledir, Türk milletiyledir, ülkenin hedefleriyledir

CHP milletvekilinin TSK hakkındaki ifadelerini eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"CHP'lilerin sık sık yaptığı, son olarak bir milletvekilinin pervasızca tekrarladığı Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef alan bühtan, bu zihniyetin başlı başına bir milli güvenlik meselesi haline dönüşmekte olduğunun işaretidir. 

Siyaset, toplum ve sandık mühendisliği hesaplarına öyle dalmış durumdalar ki milleti görecek halleri bile yok. Üstelik bunlar milleti hiçe saymakla kalmayıp ülkenin temel değerlerine ve kurumlarına saldırmayı da adet edindiler. 

Yüreklerinde Türkiye yerine başka mahfillerin sevgisini taşıyanların, sıfatları milletvekili bile olsa, laf cambazlığıyla bu ülkenin ordusuna bühtan etmesine izin veremeyiz. 

Bunların içlerindeki kinin ve nefretin sebebi, ne Borsa İstanbul'dur ne Sakarya'daki fabrikadır. Bunların derdi bizatihi Türkiye iledir, Türk milletiyledir, ülkenin hedefleriyledir."

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Senin milletvekilin kalkacak, benim silahlı kuvvetlerime edepsizce, alçakça hakaret edecek ve sen bunu kapıya koyamayacaksın. 

Mehmetçiğine sahip çıkan bu millet, seni asla affetmeyecektir. Sandıklar da seni affetmeyecektir. Ülkesinin felaketinden kendine iktidar çıkarmaya çalışanları bu millet affetmeyecektir. 

Darbecilerden arınıp, vatan savunmasına sıkı sıkıya sarılan ordusuna hakaret edenleri bu millet affetmez. Kendisini desteklemiyor diye öğretmeninden işçisine, hakiminden polisine, esnafından iş adamına kadar herkese hakaret etmeyi siyaset sananı bu millet affetmez." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Borsa İstanbul hisselerini Katar'a devrine dair, "Bu anlaşmadan sonra Türkiye Varlık Fonu'nun Borsa İstanbul'daki payı yüzde 80,6'dır, yani 1 yıl öncesiyle aynıdır."

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 21:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER