Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Bahçeli, Fatih Sultan Mehmet'in Türbesini Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne dair, Artık burası aslına döndü, camiydi tekrar cami oldu. Şimdi ilanihaye inşallah cami olarak tüm inananlara hizmete devam eder.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Bahçeli, Fatih Sultan Mehmet'in Türbesini Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde 86 yıl sonra kılınan cuma namazından sonra, Fatih Sultan Mehmet Han'ın türbesini ziyaret yaptı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile aynı araçla gelerek, ziyaret yaptığı türbenin girişinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, 86 yıllık bir zaman sonunda, Cumhur İttifakı olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile gayretleri neticesinde, yargının artık hakikatle görmesiyle Ayasofya-i Kebir Camii'nin aslına döndüğünü söyledi.

Erdoğan, Camiydi, tekrar cami oldu. Şimdi ilanihaye inşallah cami olarak tüm inananlara hizmete devam eder. Ama bunun yanında da tüm insanlığın bir kültür mirası olarak da her dinden insanların gelip gezebileceği bir yer.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin "Şimdi de çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiniz." şeklindeki yorumu üzerine de Şimdi de işin gerçek sahibi Fatih Sultan Mehmet Han'ın kabrini ziyaret edelim istedik.

Milletimizin 10 yıllara sari özlemini gerçekleştirme bakımından çok önemliydi

Bir süre türbede kalan Erdoğan, çıkışta da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

Her şeyden önce tabii ki müzeye çevrilmiş olan maalesef 34'te Ayasofya'yı, bizim şu anda aslına Cumhur İttifakı olarak büyük bir gayretle döndürmüş olmamız, milletimizin 10 yıllara sari özlemini gerçekleştirme bakımından çok çok önemliydi.

Az önce resmi rakam olarak aldığım 350 bin kişi bugün cuma namazına iştirak etmiş. Bu tabii çok çok önemli bir aşkın aslında mahsulüydü. Bunu gerçekleştirmek ve ondan sonra içerdeki bütün ibadeti, taati Diyanet İşleri Başkanlığımızın organizesiyle gerçekleştirdik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Bahçeli, Fatih Sultan Mehmet'in Türbesini Ziyaret Etti

Tabii şimdi bundan sonra içeride ve dışarda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yapacağı restorasyon çalışmaları var. Bu restorasyon çalışmalarıyla beraber Ayasofya'mızı inşallah çok daha farklı, çok daha anlamlı bir yapıya kavuşturmuş olacağız.

Hep beraber biz emeği geçen tüm kardeşlerime, gerek burada yargının ortaya koyduğu tavra, gerekse Cumhur İttifakı olarak ortaya koyduğumuz tavrın inşallah birlik, beraberlik içerisinde devamını da Allah'tan diliyorum.

Bir gazeteci namazın hemen ardından türbeyi ziyaret yaptığını hatırlatması üzerine Erdoğan, Sahibi Fatih.

Erdoğan'a ziyaret esnasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Başkanvekili Celal Adan, eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Bilal Erdoğan da eşlik yaptı.

Ziyaret'den sonra Erdoğan ile Bahçeli aynı araçla türbeden ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Bahçeli, Fatih Sultan Mehmet'in Türbesini Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatih'te bir kafede oturdu

Türbe ziyareti sonrası Erdoğan ve Bahçeli, Fatih'te bir kafede oturdu. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da eşlik yaptı.

Daha sonra Devlet Bahçeli'yi uğurlayan Erdoğan, bir zaman daha kafede kalıp vatandaşlarda sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çıkışta kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladı.
Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2020, 21:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER