Elektrik Dağıtım Şirketleri Tazminat Ödeyecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), son 3 senelik dönemde yaşanan elektrik kesintileri sebebiyle dağıtım şirketlerini denetim kıskacına aldı. 

Elektrik Dağıtım Şirketleri Tazminat Ödeyecek

13 dağıtım şirketinin, değişik zamanlarda günlük 12 saati aşan sürelerle bildirimli ya da bildirimsiz kesinti yaptıklarını, kalite yönetmeliğini ihlal ettiklerini saptadı.

Bu şirketler, ihlal sebebiyle kesintiden etkilenen konut abonelerine 50, ticarethanelere 100 TL “kalite tazminatı” ödeyecek.

TEK TEK BELİRLENECEK

kesintinin yapıldığı gün, saat ile ilçe ve mahalle ayrıntılı olarak biliniyor ve bunlar raporlaştırılıyor. Dağıtım şirketleri, hak sahibi aboneleri tek tek ortaya koyacak. 

Bu abonelere, telefon, mail ya da kısa mesaj (SMS) yoluyla ulaşılacak. Tazminatları, ya nakit olarak banka hesabı üzerinden ödenecek ya da fatura tutarlarından 50 TL düşülecek. Ticarethanelere 100 TL tazminat ödenecek.

BİNLERCE ABONE VAR

EPDK kaynakları, hak sahibi abone sayısına dair bilgi vermedi. Denetime konu dönemde binlerce abonenin bildirimli ya da bildirimsiz 12 saati aşan elektrik kesintilerinden etkilendiği öğrenildi.

Kaynaklar, büyük bir kentin elektrik dağıtımını yapan bir şirketin, 2014 senesinde kalma kesinti bedeli tazminatının da bulunduğunu belirterek, bu şirketin uyarıldığını, kısa zaman sonra binlerce aboneye ödeme bildirimlerini yapmaya başlayacağını söyledi.

KAYNAK: HABERTÜRK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER