Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nde Rakibi Kim Oldu?

Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turundaki rakibi resmen belli oldu. F.Bahçe'yi zorlu bir karşılaşma bekliyor. FB rakibi kimdir, nasıl bir takım? 

Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nde Rakibi Kim Oldu?

Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Benfica takımıyla eşleşti. Sarı-lacivertliler, UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turundaki rakibi, Portekiz temsilcisi Benfica oldu. Fenerbahçe, ilk maçı 7-8 Ağustos tarihler arasında oynayacak. Bu karşılaşmanın rövanşı ise 14 Ağustos'ta yapılacak.

BENFİCA NASIL BİR TAKIM?

Sporta Lisbao e Benfica ya da daha bilinen kısa adıyla Benfica, Portekiz’in Lizbon şehrini temsil eden ve Portekiz’in en başarılı takımlarından birisidir. Portekiz’in başkenti ve aynı zamanda en gelişmiş şehri olan Lizbon’da 28 Şubat 1904 tarihinde kurulan Benfica, Portekiz 1. Ligi’nde mücadele eden en büyük 3 takımdan biridir. 

3 Büyükler” olarak adlandırılan Sporting, Porto ile beraber Benfica, Portekiz futbol tarihinin en başarılı takımları arasında yer almaktadır. Diğer iki takım olan Porto ve Sporting ile beraber Benfica, kurulduğu günden bu güne dek Portekiz’in en üst klasmanından yanı Portekiz 1. Ligi’nden bir alt klasmana hiçbir zaman düşmeyerek ciddi bir başarı kazanmıştır.

Kazanılan kupalar nazara alındığı zaman SL Benfica, Portekiz’in gelmiş geçmiş en başarılı takımı olarak kabul edilmektedir. Sayısız Avrupa kupası zaferlerinin yanı sıra ulusal anlamda da çok büyük bir güç olan Benfica, dünyanın en ateşli taraftar guruplarından birine sahiptir. 

Dünya genelinde sahip olduğu 270.000 tescilli taraftar ile, en çok taraftara sahip dünya kulübü olma özelliğine de sahip olan Benfica, her sene bu sayede hatırı sayılır bir geliri kasasına koymaktadır. 

Dünyanın en zengin kulüplerinden biri olarak gösterilen SL Benfica’nın senelik ortalama kazancı, 126 milyon civarındadır. Bu gelir, SL Benfica’yı dünyanın en değerli 40 takımı arasına sokmaktadır. Benfica, 49 sene kullandığı stadından, UEFA Euro 2004’ senesin de kullanılmış olan Estadio da Luz’a taşınmıştır.

SL Benfica, 1904 senesinde kurulduktan sonra katılmış olduğu ulusal ve kıtalararası turnuvalarda, toplam 74 kupa kazanmıştır. 

Bu alanda 3 kupa ile FC Porto’nun önünde olan Benfica, kaybettiği 10 Avrupa kupası finali ile de bilinmektedir. Portekiz 1. Ligi’nde 1934 senesinden itibaren mücadele yapan Benfica, 33 defa sezonu 1. sırada bitirme başarısı göstermiştir. 

Bunun yanı sıra, 4’ü üst üste olmak üzere toplam 25 defa da Portekiz Kupası’nı kazanma başarısı gösteren Benfica, 10 defa da duble yapma sevinci yaşamıştır. Kazanılan 33 lig şampiyonluğu ve 25 ulusal kupanın yanı sıra 5’er defa Portekiz Lig Kupası’nı ve Portekiz Süper Kupası’nı kazanan Benfica, 2014’senesinde ise bütün ulusal kupaları kaldırma başarısı göstermiştir.

Benfica Ulusal bazda elde ettiği 69 kupa ile Portekiz’in açık ara en başarılı takımlarından biri olan Benfica, Avrupa kupalarında ise, sadece 2 defa kupa sevinci yaşayabilmiştir. 

12 defa UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası’nda final oynamasına karşın sadece 2 defa kupaya uzanabilen Benfica, bu alanda en şansız takım olarak gösterilmektedir. 

UEFA Şampiyonlar Ligi’ni 1961 ve 1962 senelerinde iki defa üst üste kazanan ve Avrupa kupalarında dönemin en güçlü takımlarından biri olan Benfica, bu tarihten sonra oynadığı 10 Avrupa kupası finalini de kaybetmekten kurtulamamıştır.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER