Fiber Optik Ağı, Kara Yolu Ağını 5'e Katladı

Yüksek mobil internet hızı ve daha çok data kapasitesi sunan 4,5G teknolojisi için hızlandırılan çalışmalar neticesi 355 bin 28 kilometreye ulaşan fiber altyapı uzunluğu, 67 bin 333 kilometrelik kara yolu ağının 5 katına ulaştı.

Fiber Optik Ağı, Kara Yolu Ağını 5'e Katladı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Pazar Verileri'nden yapmış olduğu derlemeye göre, Türkiye’de geçen sene sonu itibarıyla elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren 448 işletmeciye 795 yetkilendirme yapıldı.

Türkiye'nin 1 Nisan 2016 itibarıyla geçtiği 4,5G'de hizmetlerin sağlıklı verilebilmesi için gerekli fiber yatırımları, yoğun bir şekilde işletmeciler tarafından yapılmaya devam ediyor.

Fiber uzunluk, 2015'in sonunda 268 bin 120 kilometreyken, geçen yılın sonu itibarıyla 355 bin 28 kilometreye yükseldi. Ülkenin 67 bin 28 kilometre olan kara yolu ağını 5'e katladı.

4,5G hizmetinin yaygınlaşmasıyla baz istasyonlarındaki trafiğin taşınmasında ihtiyaç duyulan fiber hatların altyapı kurulum çalışmalarına devam ediliyor.

Türkiye'nin 5G şebekesini oluşturması için de fiber altyapısını tamamlaması gerekiyor. Bu amaç doğrultusunda BTK'da, strateji planında fiber altyapının geliştirilmesi ve yüksek hızlı genişbantın yaygınlaştırılmasıyla internete erişimin kolaylaştırılması hedefleniyor. Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm zamanın hızlandırılması hedefleniyor.

Genişbant internet abone sayısı 74,5 milyon

Genişbant verilerine bakıldığında, 13,4 milyonu sabit abone, 61,1 milyonu mobil abone olmak üzere toplam 74,5 milyon genişbant internet abone sayısına ulaşıldı.

İnternet abone sayısı, geçen sene sonu itibarıyla bir önceki seneye göre yüzde 8,2 arttı. En yüksek artış yüzde 44,5'lik oranla "Eve Kadar Fiber" ile yüzde 12,7'lik oranla "Kablo İnternet" abone sayısında görüldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER