Georgia'da Kongre Seçimi İçin Destekçilerine Sandığa Gitme Çağrısı Yaptı

Amerikan Başkanı Trump, Georgia eyaletinde kongre seçimlerinin kritik ikinci turu için miting düzenleyip, eyaletteki Cumhuriyetçilere 5 Ocak'tarihinde yapılacak seçim için sandığa gitmeleri çağrısında bulundu.

Georgia'da Kongre Seçimi İçin Destekçilerine Sandığa Gitme Çağrısı Yaptı

Senatodaki Cumhuriyetçi çoğunluğun kaderini belirleyecek Georgia eyaletindeki ikinci tur oylama öncesinde Amerikan Başkanı Trump, Cumhuriyetçi adaylar David Perdue ve Kelly Loeffler'e destek vermek üzere eyalete gitti.

Amerikan Başkanı Trump, burada yapmış olduğu konuşmada, "Birçok kişi, arkadaşlarım, 'başkanlık seçiminden dolayı öfkeliyiz, sandığa gitmeyelim' diyor. Bunlar benim arkadaşlarım, çok iyi insanlar. 

Bu neredeyse bir protesto gibidir. Ama bunu yaparsanız, radikal sol kazanacak. Bu benim içgüdüm. Evet, bu kadar oy çalındığı, bizden alındığı için öfkelisiniz. Bunu yapamayız. Aslında tam aksini yapmamız gerekir."

Başkanlık seçiminde yolsuzlukların yaşandığını ve seçimin kendisinden çalındığını ifade eden Amerikan Başkanı Trump, seçimle alakalı davaları devam ederken partisinin aynı zamanda Georgia seçimlerinin ikinci turuna hazırlanması çağrısında bulundu.

Partim bana gerekli desteği vermedi

Başta Cumhuriyetçi Vali Brian Kempt olmak üzere eyaletteki Cumhuriyetçi siyasileri eleştiren Amerikan Başkanı Trump, resmi olmayan neticelere göre 13 bin oyla rakibi Demokrat Parti adayı Joe Biden'a karşı kaybettiği Georgia başkanlık seçim neticelerine karşı itirazlarında, partisinin kendisine gerekli desteği vermediğini söyledi.

Amerikan medyasında gün içinde, Amerikan Başkanı Trump'ın Kemp'e eyalet vekillerini ikna edip Seçiciler Kurulu üyelerinin kendileri tarafından seçilmesini sağlamasını ve gıyabi oylara yönelik inceleme başlatmasını istediği, Kemp'in de bunu reddettiği iddia edilmişti.

Georgia yasalarına göre, Kongre seçimlerinde herhangi bir adayın yüzde 50 ve üstü oy alamaması durumunda seçim ikinci tura gidiyor.

3 Kasım' tarihinde yapılan seçimde mevcut senatörler Cumhuriyetçi Perdue ve Loeffler gerekli oyu alamadığı için seçim ikinci tura kaldı.

Eğer, Perdue ve Loeffler bu sefer Demokrat Jon Ossoff ve Raphael Warnock'a karşı seçimi kaybederlerse Cumhuriyetçiler Senatodaki çoğunluğu Demokratlara kaptırmış olacak.

Senatodaki 100 sandalyeden 50'si Cumhuriyetçilerin, 48'i Demokratların elinde. Georgia'yı Demokratlar kazanırsa Senatoda durum eşitlenecek ve Başkan Yardımcısının oyu ile iktidardaki parti çoğunluğu elde etmiş olacak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER