Herkes Yanıldı Bahçeli Değil Yeni Meclis Başkanı Kim?

TBMM Genel Kurulu, 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne dair kesin neticelerin YSK tarafından 5 Temmuz’da açıklamasından sonra, 8 Temmuz Pazar günü saat 14.00’te toplanacak. 

Herkes Yanıldı Bahçeli Değil Yeni Meclis Başkanı Kim?

TBMM Başkanı, en yaşlı vekil sıfatıyla Deniz Baykal olacak. Yaşamış olduğu Sağlık problemlerin yüzünden gelemezse ikinci yaşlı olan Durmuş Yılmaz başkan olacak.

TBMM İçtüzüğünün “İlk toplantı, andiçme ve göreve başlama” başlıklı üçüncü maddesine göre, ilk birleşimde, öncelikle milletvekillerinin ant içme töreni yapılacak. 

Ant içme, her milletvekilinin Anayasadaki metni kürsüden yüksek sesle okumasıyla gerçekleştirilecek. 

Milletvekilleri; seçim çevresi, soyadı ve adlarının alfabe sırasına göre ant içecek. Ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında ant içebilecek. 

Ant içmekten imtina eden milletvekilleri, milletvekili sıfatından kaynaklanan haklardan yararlanamayacak.

En yaşlı Baykal

Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak Başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili, Geçici Başkanlık görevini yapacak. 

27. Dönem milletvekilleri arasında en yaşlı üye, 79 yaşındaki CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal. İkinci derecede en yaşlı üye, Başkanvekilliği görevini yerine getirecek. En genç altı milletvekili de geçici olarak katip üyelik yapacak.

İkinci yaşlı Durmuş Yılmaz

Ciddi sağlık sorunlarından dolayı Baykal’ın Meclis’e gelip oturumu yönetip yönetemeyeceği ise merak konusu. 

Baykal’ın Meclis’e gelememesi durumunda ise bu görev İYİ parti milletvekili Durmuş Yılmaz’da olacak. 

Çünkü Meclis’e giren vekiller arasında 79 yaşındaki Baykal’dan sonra en yaşlı üye 1947 doğumlu 71 yaşındaki Merkez Bankası eski başkanı Durmuş Yılmaz.

Başkan seçimi ve süresi

İçtüzüğün 10. maddesine göre, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim yapılıyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl olacak. 

Siyasi parti grupları Başkanlık için aday gösteremeyecek. TBMM Başkan adayları, Meclis üyeleri içinden, milletvekili genel seçimlerinden sonra Meclisin toplandığı günden itibaren beş gün içinde Başkanlık Divanına bildirilecek. 

TBMM, seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanacak. Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. 

İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki ve üçüncü oylamada ise üye tamsayısının salt çoğunluğu aranacak. 

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçilmiş olacak. Başkan seçimi aday gösterme süresinin bitiminden itibaren beş gün içinde tamamlanacak.

Kaynak : Vatan

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 20:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER