Hükûmet Harekete Geçti! O Fiyatlara Sınırlama Gelecek mi?

Özellikle turistik bölgelerde yüksek fiyat uygulamalarına son vermek için hükûmet harekete geçti. Alınan karara göre, turistik bölgelerde satılan ürünler artık standart fiyatlandırma üzerinden turistlere sunulacak.

Hükûmet Harekete Geçti! O Fiyatlara Sınırlama Gelecek mi?

Her ürün satışı için bir üst sınır belirlenerek işletmeler arası fiyat dengesi sağlanacak. İşletmelerin girişlerinde ve mönülerinde fiyatların yazılması mecburi hale getirilecek.

ÜST SINIR GELİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı atacağı adımlarla turizm fırsatçılarına artık göz açtırmayacak. Önümüzdeki seneden itibaren getirilecek `standart fiyatlandırma sistemi` sayesinde fırsatçılar yiyecek ve içecek fiyatlarıçok yüksek fiyatlardan satmalarının önüne geçilmiş olacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy`un, "Fırsatçılara dur diyeceğiz" açıklamasından sonra çalışmalarını hızlandıran bakanlık, standart fiyatlandırmalarla yiyecek ve içecek fiyatlarını makul seviyeler de olacak.

Bu kapsamda yiyecek ve içecek fiyatlarında bir üst sınır da belirlenerek işletmelerin dengesiz fiyatlandırmalar yüzünden yaşadığı sorunlar ortadan tamamen kalkmış olacak. Uygulamayla işletmeler arasında yüksek sezondaki fiyat dengesi de korunmuş olacak.

TAKSİCİYE DİL EĞİTİMİ

Turistlerin tatil bölgelerindeki ulaşım sorunlarını dikkate alan bakanlık, taksicilerin turistlerle daha kolay iletişim kurmaları ve hizmet sağlamaları için taksi şoförlerine yabancı dil eğitimi verilmesinin önünü açacak.

Taksi şoförlerine mutlaka taksimetrelerinin açık olmasını ve taksi ücretlerinde usulsüzlük yapılmasının asla kabul edilmeyeceğini hatırlatan bakanlık, belediyeler aracılığıyla da şoförlerin İngilizce, Fransızca, Rusça, Arapça ve Almanca gibi yabancı dilleri öğrenebilmelerini teşvik edecek.

ÜRÜN FİYATLARI YAZILACAK

Turistik işletmeler yiyecek ve içecek fiyatlarımönüleri üzerinde yazmaları zorunlu hale gelecek.

Mönülerin yanı sıra işletmelerin girişlerinde satılan ürünlerin fiyatları yazılacak. İşletme girişlerinde ve mönülerdeki fiyatlar arasında fark olmayacak.

Turizmde kaliteyi yükseltmeyi hedefleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm merkezlerinde turistlerin ulaşım hizmetlerini en iyi şekilde almaları için kolları sıvadı.

Kaynak: Sabah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER