İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: O Rakamı Açıkladı

Bakan Soylu, mültecilerle bir araya geldiği ziyaret sonrası yapmış olduğu açıklamada, 245 bin 300 Suriye vatandaş 2 senede ülkelerine geri döndü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: O Rakamı Açıkladı

Bakan Soylu, 3 bin 695 Suriyeli mülteci barındığı Hatay'ın Yayladağı ilçesinde barınma merkezini ziyaret yaptı. 

Sosyolojik açıdan en önemli göç olaylarından birisi ile karşı karşıya olunduğunu söyleyen Bakan Soylu, "Bu millet tarihi başarının altına imza atmıştır.

Bugün de yine aynı mesele, İdlib ve çevresinde oluşturulmaya çalışılıyor. Devletimiz bu konuda tavrını hem toplantılarde hem dünyaya seslenmelerinde hem de değerlendirmelerinde açıkça ortaya koymaktadır. 

Bizim derdimiz insaniyettir. Bundan vazgeçmeyeceğiz. Burada oradan başlayacak bir göç dalgasının da sorumluluğu bize ait değildir. Açık ve net. Gerekli tedbirlerimizi aldığımızı söylemek isteriz. 

İnanıyoruz ki artık bu dünyayı da, Türkiye'yi de, orada yaşayan insanları da zora sokan bu davranış modellerinden vazgeçilsin isteriz. Umudumuz odur ki vazgeçilecektir.

Dünyada güç göstermek isteyen ülkelerin arenasının mazlum insanların memleketleri olmaması gerektiğini söyleyen Bakan Soylu, "Burada güç sadece silah ve para ile sağlanabilecek bir hadise değildir. 

Gücü veren Allah'tır. Sabırla üzerimize düşeni gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Başarılı bir göç yönetimi ortaya koyduk. Bunu istismar etmek isteyenler oldu. Ve biz kurtuluş mücadelesinde hangi milletlerin kollarındaki bilezikleri satarak gönderdiklerini biliyoruz. Geçmişimizi unutmadık, asil bir milletiz. Yardım edenleri asla unutmayız.

Bakan Soylu, gittikleri bütün uluslararası toplantılarda sözde büyük ülkelerin temsilcilerinin Suriye meselesi konuşulduğu zaman başlarının öne eğik olduğunu söyleyerek, "İşin tiyatrosundalar. Bunu herkes biliyor. 

Bizim tüm Avrupa neredeyse 5'te 1'imiz kadar tüm Avrupa topraklarına yayılmış olan Suriyeli göçmenler konusunda aldıkları tavırlar ortadadır. Bizim sadece kendi sınırlarımızda değil, sınır ötesinde ortaya koyduğumuz irade ortadadır. 

Bu zaman elbette arzu ettiğimiz ölçüce neticelenecektir. Orada huzur ortamı olduğu itibaren nasıl Fırat Kalkanı bölgesinde geri dönüş söz konusu olmuşsa, aynı şekilde oradaki her huzura kavuşulan bölgede geri dönüş olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER