İki Yıllık OHAL Bugün Sona Eriyor

20 Temmuz 2016'senesinde ilan edilen Olağanüstü Hal uygulaması bugün sona eriyor. İki senelik zamanda 127 bin kişi kamudan ihraç edildi. Yüzlerce kanunda önemli değişiklikler yapıldı.

İki Yıllık OHAL Bugün Sona Eriyor

34 kanun hükmünde kararname yayımlandı. Kamudan 127 bin kişi ihraç edildi. Bin 431 dernek kapatıldı. Yüzlerce kanunda değişiklik yapıldı.

ONBİNLERCE HÜKÜMLÜNÜN ERKEN TAHLİYESİNİN YOLU AÇILDI

20 Temmuz 2016'senesinde ilan edilen OHAL, 7 defa uzatıldı. KHK'lar ile en köklü değişiklik, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yaşandı. Harp akademeleri ve askeri liseler kapatıldı. 

Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. Askeri hastaneler Sağlık Bakanlığı'na devredildi. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları da İçişleri Bakanlığı'na bağlandı. 

OHAL kapsamında, gözaltı süresi ilk olarak 30 güne çıkarıldı. Bundan 6 ay sonra ise, bu süre 7 güne indirildi. Terör bağlantısı olan belediyelere kayyum atanmasının yolu açıldı. 

O yetkiyle 94 belediyeye kayyum atandı. Denetimli serbestlik süresi bir seneden 2 seneye çıkarıldı. On binlerce hükümlünün erken tahliyesinin önü açıldı.

DÖN ÇAĞRISINA UYMAYANLAR

OHAL süresince, kapatılan kurum ve vakıfların mallarınını hazineye devrinin önü açıldı. TMSF'ye de terörle ilişkisi tespit edilen şirketlere kayyum atama yetkisi tanındı. 

Darbe girişimine karşı mücadele eden, terör olaylarının etkisiz kılınmasına destek olan sivillere yargı muafiyeti sağlandı. Resmi Gazete'den yapılan "dön" ilanına rağmen 3 ay içinde yurda dönmeyen Türk vatandaşların, vatandaşlıktan çıkarılabilmesinin yolu açıldı.

GÜNLÜK HAYATI İLGİLENDİREN DÜZENLEMELER

KHK'lar ile günlük hayatı ilgilendiren önemli düzenlemeler de yapıldı. Taşeron işçilerin kadroya alınmasının önü açıldı. Yolcu ve eşya taşımacılığında senenin belli dönemlerinde kış lastiği zorunlu hale getirildi. 

Evlilik programları kaldırıldı. Terör tutuklularına tek tip kıyafet uygalamasının da önü açıldı. Fakat düzenleme hayata geçirilmedi. 

Günübirlik kiralanan evlere anında emniyete bildirim zorunluluğu getirildi. İhraç kararnameleri dahil olmak üzere tüm KHK'lar, Meclis'te görüşülerek kanunlaştırıldı. Bu sebeple OHAL'in sona ermesi, OHAL kapsamında çıkarılan KHK'lar ile hayata geçirilen düzenlemeleri geçersiz kılmayacak.

Kaynak : Posta

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER