Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadelemizi Sıfır Tolerans İlkesiyle Yürütüyoruz

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu kapsamında gerçekleşen "4. Kadın Konferansı 25. Yıl Dönümü Yüksek Düzeyli Etkinlikliği"ne video mesajla katıldı.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadelemizi Sıfır Tolerans İlkesiyle Yürütüyoruz

Konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, Pekin Deklarasyonu'nun, kabulünden 25 yıl sonra dahi, kadın ve kız çocuklarının hakları için bir kilometre taşı olmaya devam ettiğini belirtti.

Deklarasyonunun yerel, bölgesel ve küresel düzeyde gözden geçirme sürecine büyük önem atfettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, gözden geçirme süreçlerinin, kaydedilen ilerlemenin 1995'yılında taahhüt edilenin gerisinde kalındığını gösterdiğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünden itibaren daha çok yapılması gerektiğini söyleyerek, "Türkiye olarak, son yıllarda bayanın sosyal hayattaki rolünün güçlendirilmesi için tarihi nitelikte adımlar attık. 'Güçlü bayan, güçlü aile, güçlü toplum' ilkesinden hareketle, bayan ve kız çocuklarının eğitimi ile bayanların iş gücüne katılımını teşvik ettik."

Türkiye'de bayan iş gücünü 3 milyon 926 bin kişi artırarak 10 milyon 686 bine, kadın istihdamını 2 milyon 802 bin kişi artırarak 8 milyon 924 bine çıkardıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine bu dönemde bayanların iş gücüne katılma oranı 6,5 puan artarak yüzde 34,4'e yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde 6 yaş ve yukarı nüfus içinde bayan okuryazarlık oranı yüzde 79,9 iken, bu oran 2019'yılında yüzde 95,3'e ulaştığını söyledi.

Bayana yönelik şiddetle alakalı çalışmalara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bayana yönelik şiddete karşı mücadelemizi de çok yönlü, bütüncül bir yaklaşımla ve sıfır tolerans ilkesiyle yürütüyoruz. Ülkemizdeki tek bir bayanın dahi şiddete uğramasına, hakkının, hukukunun, onurunun çiğnenmesine asla tahammülümüz yoktur.

Sayın Volkan Bozkır'ın Genel Kurul'un bu yılki çalışmaları için belirlediği öncelikler arasında 'bayanların hayat standartlarının ve haklarının güçlendirilmesi, hayatın tüm alanlarına eşit katılımlarının sağlanması ve toplumdaki statülerinin yükseltilmesi'nin de bulunmasını takdirle karşılıyoruz. Sayın Bozkır'a bu anlamlı çalışmasında gereken her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz."

Bayanlar, salgından olumsuz etkilendi

Kovid-19 salgını, bayan haklarının, aradan geçen 25 yıla rağmen, halen ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayanların, salgından en olumsuz etkilenen toplum kesimlerinin başında yer aldığına vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok ülkede bayana yönelik şiddet eylemlerinin tırmandığına, ekonomik ve sosyal olarak bayanların omuzlarındaki yükün daha da ağırlaştığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Türkiye olarak bu süreçte 'ev içi' şiddetin artma ihtimalini dikkate alarak yeni 'bayan konukevleri' açtık. Böylece müessif hadiseler karşısında mağdurları koruma kapasitemizi daha da güçlendirdik.

Ayrıca, istihdam önlemleri ve bayan dostu politikalar uyguladık. Sosyal Destek Hattı ve özel olarak geliştirilen mobil uygulama ile şiddet ve istismar vakaların ilgili birimlere anında bildirilmesini sağladık.

Bayanların bu zorlu süreçten daha güçlü çıkmasını temin etmek hepimizin sorumluluğudur. Bu yılki gözden geçirmenin '2030 yılı Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi' kapsamında yapılmasını bu açıdan anlamlı buluyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda toplantının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER