Katar Emiri: İhtiyaç Halinde Koşulsuz Yardım Yapıyoruz

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da yapılan 2019 Kuala Lumpur Zirvesi'nde konuşan Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, İslam dünyasının, barış, güvenlik ve olgun yönetim konusunda tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirterek, "İslam dünyasında bazı rejimler İslam kültürünü suistimal yaparak dışlama, ayrıştırma, insan haklarını hiçe saymak gibi halkına karşı ihlallerde bulunuyor.

Katar Emiri: İhtiyaç Halinde Koşulsuz Yardım Yapıyoruz

Şeyh Temim, ülkesinin kalkınma planlarında beşeri ve toplumsal kalkınmaya özel bir önem verdiğinin altını çizerek, "Katar ihtiyaç halindeki ülkelere, eğitim, fakirlikle mücadele ve kalkınma başlıklarında koşulsuz ekonomik yardım yapıyor.

Şeyh Temim, dünyada yükselen popülist eğilimlerin "İslam'ı şiddetle bağdaştırmaya" çalıştığını, aşırıcılığın tüm dünyada var olduğunu "fakirlik, cahillik ve kültürel özgüven eksikliğinin" de aşırıcılığın temelini oluşturduğunu dile getirdi.

Adalet, çatışmaları sonlandıracak en önemli şartlardan birisidir

İslam dünyasının başarısının, farklılıkları değil ortak yönleri öne çıkaracak bir iş birliğiyle mümkün olduğunu aktaran Şeyh Temim, "Adalet, çatışmaları sonlandıracak en önemli şartlardan birisidir. Çatışmaları, hakim güç aklıyla sonlandırmaya çalışan ülkelerin anlamadığı da bu.

Şeyh Temim, Katar devletinin Filistin davasında mazlumun yanında kalmaya devam edeceğini söylerken, "Arap dünyası, Filistin davasında barış girişimini kabul etti uluslararası meşruiyeti ve barışı kabul etmeyen taraf İsrail'di.

İslam dünyasında yaşanan başarısızlıklara dair "dış müdaheleleri" suçlamanın yaygın olduğunu dile getiren Şeyh Temim, "Fakat, İslam coğrafyasında yaşanan başarısızlıklara ve yanlış tercihlere dair sadece dış müdaheleleri sorumlu tutmak, tembellik ve siyasi yetersizliktir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER