Kira Artış Oranları Belli Oldu: Kiracılar Dikkat

Sözleşme yenileyecek kiracılara yapılabilecek olan en çok zam oranı belli oldu.

Kira Artış Oranları Belli Oldu: Kiracılar Dikkat

Kira, hem vatandaş için hem de esnaf ve işletmeler için önemli bir gider. Ekim-kasım ayları kira kontratlarının yoğun şekilde yenilendiği dönem. 

Her sene yenilenen kiranın ne kadar artacağı ise hep kafaları karıştırıyor. Bunun yasal bir sınırı var ve bu sınır 1 Temmuz 2012'senesinde çıkan yeni Borçlar Kanunu ile belirlenmiş durumda.

ÜFE'YE BAKILIYOR

Taraflar anlaşsa da zam bu sınırı aşamaz. Borçlar Kanunu'nun 344'üncü maddesinde konut için kira artışı, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) göre yapılacağı belirtiliyor. 

ÜFE, her ay açıklanan enflasyonla karıştırılmamalı. En çok yanlış bu konuda yapılıyor. 'ÜFE ve TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) ortalaması alınacak' diyen de konuyu yanlış biliyor demektir.

12 AYLIK ORTALAMA

ÜFE'de aylık veya senelik orana değil, 12 aylık ortalamaya bakılacak. bu rakam da 4 Kasım'da yüzde 23.73 olarak açıklandı. 

Bir önceki ay bu oran yüzde 21.36'ydı. Sözleşmesi bu ay bitecek olanlar yüzde 23.73'le yenileyecek. 1000 liralık kira 1237 lira olacak. 

Senelikte ek maliyet 2848 lira. Yüzde 23.73 tavan artış. Yani mülk sahibi ve kiracı daha düşük bedele de anlaşabilir. Daha yüksek artış için yargı yolu açık. bu konuda Yargıtay'ın emsal kararları mevcut.

YENİ DÜZENLEME BEKLENİYOR

Yeni ekonomi Programı'nda (YEP), kira artışı ÜFE yerine TÜFE'ye endeksleneceği yer almıştı. 12 aylık ortalama TÜFe'ye göre kira artışı uygulaması başlamış olsaydı kira artışı en çok yüzde 14.90 olabilecekti. 

Bu durum senede 1059 lira kiracının cebinde kalacaktı. Borçlar Kanunu'ndaki kira artış maddesinin uygulanması işyerleri için 2020 senesinde yürürlüğe girecek. 

KAYNAK: Posta

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 21:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER