Kocasından Fazla Para İsteyen Kadın Hakkında Emsal Karar Çıktı

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, emsal bir karara imza attı. Genel Kurul, yerel mahkemenin bayan lehine verdiği 500 liralık yoksulluk ve tedbir nafakasını kanuna aykırı buldu.

Kocasından Fazla Para İsteyen Kadın Hakkında Emsal Karar Çıktı

Şiddetli geçimsizlik yaşayan M.A. ile E.A. çifti boşanmak için 1. Aile Mahkemesi'ne karşılıklı boşanma davası açtı. Davacı - davalı E.A., kocasının kendisine şiddet uyguladığını öne sürdü. 

Davalı-davacı koca M.A. ise, inin, ailesinin evliliklerine müdahale etmesine sessiz kaldığını ve devamlı kendisinden bütçesini aşan taleplerde bulunduğunu iddia etti. 

Tarafları eşit kusurlu bulan mahkeme, çiftin boşanmasına, E.A.'ya 250 lira tedbir, 250 lira da yoksulluk nafakası bağlanmasına hükmetti. Maddi ve manevi tazminat talebinin reddedildiği kararı koca temyiz etti. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi bozdu. 1. Aile Mahkemesi ilk kararında direnince devreye Yargıtay Hukuk Genel Kurulu girdi.

Emsal bir karara imza atan Genel Kurul, evliliğine müdahalelere sessiz kalıp, eşinin maddi gücünden fazla istekte bulunan bayanın ağır kusurlu olduğuna hükmetti. 

Genel Kurul, bayana verilen nafakanın yasaya aykırı olduğuna dikkat çekti. Genel Kurul kararında, "Tanık beyanlarında bayanın, ailesinin evliliğine müdahalesine sessiz kaldığı, eşinden maddi gücünün üstünde isteklerde bulunduğu ifade edilmiştir. 

Evlilik birliğinin sarsılmasına sebep olan olaylarda erkeğin de kusuru bulunmakla birlikte bayan daha çok kusurlu olduğu kabulü gerekir. 

Hal böyle olunca boşanmaya yol açan olaylarda ağır kusurlu olan davacı bayan yararına yoksulluk nafakasına hükmedilemeyeceği gibi kocanın talep ettiği maddi ve manevi tazminat taleplerinin reddi yönünde direnme kararı verilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Kararın bozulmasına oy birliği ile karar verildi.

Kararla birlikte; cebinde olmayan parayı isteyen bayanın ekonomik şiddet uyguladığı kocasına manevi ve maddi tazminat ödemesinin önü açılmış oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER