Kovid-19 Salgınında Son 24 Saat

Dünya genelinde Kovid-19 bulaşanların sayısı 33 milyon 690 bine, salgında yaşamını yitirenlerin sayısı 1 milyon 8 bine, iyileşenlerin sayısı 24 milyon 993 bine ulaştı.

Kovid-19 Salgınında Son 24 Saat

Vaka sayıları Amerika'da 7 milyon 364 bin, Hindistan'da 6 milyon 145 bin, Brezilya'da 4 milyon 745 bin, Rusya'da 1 milyon 167 bine yükseldi.

Rusya'da Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, şehirde 5 Ekim’de başlayacak bir haftalık ara tatilin vaka sayılarındaki artış sebebiyle iki haftaya çıkarıldığını açıkladı.

İngiltere'de son 24 saatte 7 bin 143 kişide virüs tespit edilmesiyle salgının başından beri en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı.

Almanya'da salgınla mücadelede ilave önlemler uygulanacağı açıklandı. Buna göre restoran ve kafelere girişlerde yanlış kimlik bilgisi verilmesi durumunda 50 avro ceza kesileceği bildirilirken, kapalı mekanlara havalandırma zorunluluğu getirildi.

Vaka sayısı 100 bin nüfus başına 35’i aşması durumunda özel mekanlarda en çok 25, kamusal mekanlarda en çok 50 kişinin etkinliklere katılmasına izin verilecek.

Vaka sayısının 100 bin nüfus başına 50’yi geçmesi durumunda ise katılım sayısı özel mekanlarda 10 kişi, kamusal mekanlarda 25 kişiyle sınırlandırılacak.

Avrupa Birliği (AB), salgında Gürcistan'a destek olmak için toplam 129 milyon avroluk anlaşma imzalandığını duyurdu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, salgını kontrol altına almak için 18 Eylül'de başlatılan 3 haftalık karantinanın uzatılabileceğini açıkladı.

Uganda, İngiltere'de Imperial College London Üniversitesiyle birlikte geliştirdiği Kovid-19 aşısının insanlar üzerinde denemelerine kasım ayında başlayacağını duyurdu.

Suudi Arabistan, salgın sebebiyle 6 ay ara verilen ve 4 Ekim'de yeniden başlayacak olan umre ziyaretleri için birtakım tedbirler alınacağını duyurdu.

Malezya Bilim, Teknoloji ve Yenilik Bakanlığı, ülkenin 2021'yılın başlarında Kovid-19 aşısının kullanılmasına yönelik karar vereceğini açıkladı.

Kırgızistan'da salgın durumunun ağırlaşması sebebiyle toplu taşıma araçlarının hizmetine ara verildiği, camilerin ve hayvan pazarlarının kapatıldığı Batken şehrinde, halkın tepkisi üzerine gece yarısı kısıtlamalar kaldırıldı.

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de okullar, salgın sebebiyle iki haftalık gecikmeden sonra, Türkiye ve Rusya'nın sağladığı ateşkesin güven ortamında açıldı.

Kenya'da, salgın önlemleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı 2 ay uzatıldı.

Avustralya'da Victoria eyaleti ve eyaletin başkenti Melbourne'de salgının yayılmasını araştıran komisyonun elde ettiği ilk bulgulara göre, ikinci dalganın, otel karantinalarındaki ihmallerden dolayı başladığı belirtildi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), salgın sebebiyle hava yolu yolcu trafiğinin bu yıl geçen yıla göre yüzde 66 azalacağını duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM), salgınla alakalı yeni verilerin, dünyada her 8 ülkeden yalnızca birinin bayanları sosyal ve ekonomik etkilere karşı koruyacak tedbirler aldığını ortaya koyduğunu bildirdi.

Yemen'de BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Sana Havalimanı'nın açılması, Kovid-19'la alakalı sağlık teçhizatının ve uzmanların bölgeye ulaştırılması hedefiyle İran destekli Husilerle görüşmelerin devam ettiği söylendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER