Kovid-19 Salgınıyla İlgili Dünyada Son 24 Saatte Yaşanan Gelişmeler

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 68 milyon 253 bini, virüs sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı 1 milyon 556 bin, iyileşenlerin sayısı 47 milyon 251 bine ulaştı.

Kovid-19 Salgınıyla İlgili Dünyada Son 24 Saatte Yaşanan Gelişmeler

Vaka sayısı Amerika'da 15 milyon 410 bin, Hindistan'da 9 milyon 731 bin, Brezilya'da 6 milyon 630 bin ve Rusya'da 2 milyon 515 bin geçti.

Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği Kovid-19 aşısını İngiltere'de yaygın kullanımına başlandı

Dünyada ilk defa İngiltere'de yaygın kullanımına onay verilen, Türk bilim adamı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği Kovid-19 aşısı ilk defa Coventry kentindeki üniversite hastanesinde 90 yaşındaki bir bayana yapıldı.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock ise aşının ilk defa yapılmasına dair, "Bugün, bilimin ve insan zekasının korkunç bir virüse karşı zafer günü. Bu zafer günü, salgınla mücadelemizdeki dönüm noktasıdır."

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği Kovid-19 aşısının güvenilirliğini teyit etti.

Amerika Kamu Sağlığı Dairesi Başkanı Dr. Jerome Adams, Amerika'da son haftalarda yükselişe geçen Kovid-19 salgını dalgasının ülkedeki sağlık hizmetleri kapasitesini olumsuz etkilediğini belirtti.

İtalya İçişleri Bakanı Lamorgese Kovid-19'a yakalandı

İtalya'da İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese'nin Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Almanya'nın birçok bölgesinde artan Kovid-19 vakaları sebebiyle eyalet yönetimleri Kovid-19 tedbirlerini sıkılaştırma kararı aldı.

Birleşmiş Milletler, Kovid-19 pandemisi sebebiyle 27 Aralık' "Uluslararası Salgına Hazırlık Günü" ilan etti.

Güney Kore, 44 milyon kişiye yetecek Kovid-19 aşısı için anlaşma yaptı

Azerbaycan'da Kovid-19 vakalarındaki artış sebebiyle karantina süresi 31 Ocak' tarihine kadar uzatılırken, salgına karşı alınan tedbirler daha çok  sıkılaştırıldı. 

Buna göre, 4 Aralık ve 18 Ocak' tarihinde ülkede kafe ve restoranlar kapalı olacak, market ve eczane dışındaki tüm mağazalar sadece internet üzerinden satış yapabilecek.

Endonezya, 3. faz çalışmalarında yer aldığı Çin'e ait potansiyel Kovid-19 aşısı yüzde 97'ye varan oranda etkili olduğunu bildirdi.

Çin'in Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, artış gösteren Kovid-19 vakaları sebebiyle saat 18.00'den sonra restoranlarda yeme-içmenin yasaklanacağını bildirdi. Masaj ve güzellik salonları ile spor salonlarının da geçici olarak kapatılacağı belirtildi.

Avustralya, Kovid-19'la mücadelede vatandaşlarının ülkeden çıkma yasağını mart ayına kadar uzattığını açıkladı. 

Ülke yönetimi, virüsle mücadele kapsamında, istisnai durumlar dışında uluslararası yolcu gemilerine getirilen yasağın 3 ay daha uzatıldığını bildirdi.

Güney Kore'nin 44 milyon kişiye yetecek Kovid-19 aşısı için 4 ilaç şirketi ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile anlaşma sağladığı bildirildi.

Afrika'nın en önemli tarım merkezlerinden Güney Afrika Cumhuriyeti'nde hükümet, salgının etkilerini azaltmak için çiftçilere 66 milyon dolarlık destek kararı aldı.

Villarreal'in Karabağ'ı ağırlayacağı UEFA Avrupa Ligi I Grubu 6. hafta karşılaşması, konuk ekipteki Kovid-19 vakaları sebebiyle ertelendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER