Kovid-19 Salgınıyla Uzun Süre Yaşamak Zorunda Kalacağız Uyarısı

Almanya Başbakanı Merkel, Federal Mecliste yapmış olduğu konuşmada, Kovid-19 salgın sebebiyle olağanüstü bir dönem yaşandığını ve bu sebeple tüm ülkenin zorlu bir sınavdan geçtiğini söyledi.

Kovid-19 Salgınıyla Uzun Süre Yaşamak Zorunda Kalacağız Uyarısı

Kovid-19 tedbirlerinin insanları zorladığını belirten Merkel, salgının son aşamasında yaşamıyoruz, hala başlangıçtayız. Salgınla uzun zaman yaşamak zorunda kalacağız.

Alınan tedbirlerin kendisini de etkilediğini anlatan Merkel, bu dönemde karşılıklı güvenin önemli olduğunu söyledi.

Sağlık sistemimiz şimdiye kadar bu sınamaya direnebildi ifadesini kullanan Merkel, her bir Kovid-19 hastasının mümkün olan en iyi tedaviyi aldığını söyledi.

Merkel: Bilimin milliyeti olmaz

Konuşmasında, Kovid-19 için yapılan aşı çalışmalarına da değinen Şansölye Merkel, koronavirüse karşı mücadelede uluslararası iş birliğinin önemine dikkati çekti.

Merkel, Bilimin milliyeti olmaz. Bilim insanlığa hizmet eder. Bu sebeple, bir aşı bulunduğunda herkese sunulmalı ve fiyatı uygun olması gerekir diye konuştu.

Merkel, Kovid-19 sebebiyle ülke çapında getirilen kısıtlama kararlarını kolay almadıklarına dikkati çekerek, Bu salgın demokrasiye bir dayatma. Çünkü temel hak ve ihtiyaçlarımızı sınırlıyor. Görev sürem boyunca böyle bir kararı almakta bu kadar zorlanmamıştım fakat bu zorunluydu.

Merkel, Kovid-19 önlemlerinin çok hızlı şekilde gevşetilmemesi uyarısında bulunarak, Uyarmak benim görevim. Şimdi başardıklarımızı kaybedemeyiz ve bir geriye gidiş riskiyle karşılaşmayalım.

Huzurevlerindeki yaşlıların salgın sebebiyle unutulmaması gerektiğinin altını çizen Merkel, 80-90 yaşlarındaki insanların bugünün refah seviyesi yüksek Almanya'yı kuranlar olduğuna dikkati çekti.

Merkel ortak borçlanmaya karşı

Konuşmasında, Avrupa Birliği (AB) içindeki ortak tahvil (korona tahvil) tartışmalarına da değinen Merkel, AB içinde ortak borçlanmaya bir defa daha karşı çıktı.

Merkel, Ortak borçlanma konusunda siyasi irade olsa bile AB'ye üye ülkelerin parlamentolarının bütçe yapma egemenliğinin bir kısmını AB'ye devretmeleri gerekir uyarısında bulundu.

Bu durumda, AB sözleşmelerinin de değiştirilmesi gerektiğine işaret eden Merkel, "Bu zaman alıcı ve zor bir süreç olur. Mevcut duruma doğrudan yardımcı olacak bir süreç değil değerlendirmesinde bulundu.

Krizin sonuçlarını hızlı şekilde azaltmak için bazı araçlara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Alman Şansölye, AB Komisyonundan da Avrupa'daki çeşitli ekonomik alanların nasıl etkilendiğini incelemesini istedi.

AB ülkelerinden, dayanışma ruhu içinde sınırlı bir dönem için daha destekte bulunmalarını isteyen Merkel, AB'de tüm ülkelerin toparlanmaları için AB bütçesine daha çok katkı sağlanması gerekir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER