Kovid-19 Testi Pozitif Çıkan ve Evinde İzole Olmayanlara Yüksek Para Cezası Gündemde

Başbakan Boris Johnson, Kovid-19 vakalarındaki ciddi artış sebebiyle aldıkları yeni önlemleri görmezden gelenlerin çok sert cezalarla karşılaşacağı uyarısında bulundu.

Kovid-19 Testi Pozitif Çıkan ve Evinde İzole Olmayanlara Yüksek Para Cezası Gündemde

Alınan yeni önlemler kapsamında, test sonucu pozitif çıkanların 28 Eylül'den itibaren kendilerini evinde izole etmelerinin "yasal bir zorunluluk" olacağı ve kurallara uymayanlara 1000 sterlin (9700 lira), ihlalin tekrarlanması durumunda ise 10 bin sterline kadar para cezası kesilebileceği açıklandı.

Hükümetten yapılan açıklamada, kendilerini izole etmek zorunda kalan ve evde çalışma imkanı olmayan düşük gelirlilere 500 sterlin destek sağlanacağı bildirildi.

Son 4 ayın en yüksek vaka sayısı açıklanmıştı

Avrupa'da Kovid-19'dan en çok ölümün görüldüğü İngiltere'de vaka sayısı ağustos ayından itibaren yükselişe geçmişti.

Ülkede önceki gün 4 bin 422 Kovid-19 vakasına rastlanırken, son 4 ayın en yüksek vaka sayısı kaydedilmişti.

Ülkenin kuzeyindeki Northumberland, Kuzey ve Güney Tyneside, Newcastle-upon-Tyne, Gateshead, Sunderland ve Durham bölgelerinde artan vakalar sebebiyle cuma günü yeni yasaklar uygulanmaya başlamıştı.

Bu bölgelerde yaşayanların hane halkı dışındakilerle sosyalleşmesinin yasaklandığı, yiyecek sektörünün masada müşteri kabul edemeyeceği ve eğlence sektörü mekanlarının saat 22.00'den sonra kapalı olacağı bilgisi paylaşılmıştı.

Ülkede artan vakalar karşısında 14 Eylül'tarihinden itibaren 6'dan daha çok kişinin bir araya gelmesi yasaklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2020, 20:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER