Libyalı Taraflardan Oluşan Askeri Komite Cenevre'de Toplanacak

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi zamanı başlatılması için Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan konferansın ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Libyalı Taraflardan Oluşan Askeri Komite Cenevre'de Toplanacak

Berlin'de liderlerin Libya krizinin barışçıl biçimde çözülmesi için güçlü bir mesaj verdiğini belirten Guterres, Libya'da askeri çözüme yer yoktur. Tüm katılımcılar, konuya daha çok müdahil olanlar da dahil, buna bir kaç defa dikkat çektiler.

Guterres, katılımcıların, Libya'da askeri çatışma veya ülkenin iç işlerine karışmaktan kaçınacağını taahhüt ettiklerini söyleyerek, Tüm aktörlere çatışmayı alevlendirecek eylemlerden uzak durmaları çağrısında bulunduk.

BM'nin uyguladığı silah ambargosuna uyulması gerektiğini söyleyen Guterres, siyasi zamana dönülmesi önemli.

Guterres, Libya'da tarafların oluşturduğu askeri komiteye dair, Önümüzdeki günlerde askeri komiteyi Cenevre'de toplayacak duruma geldik.

Libya'da siyasi gelişmelere de değinen Guterres, Temsilciler Meclisi ve Devlet Konseyi'nin temsilcilerinin siyasi foruma seçilmesi konusunda iyi bir ilerleme kaydedildi. Bu forumda BM Özel Temsilcisi'nin seçtiği bazı isimler de olacak.

Libya'nın ihtiyacı olan ekonomik reforma dair bir toplantının da 2-3 hafta içerisinde yapılacağını söyleyen Guterres, buna dair ilk toplantının Tunus'ta yapıldığını anımsattı.

Genel Sekreter Guterres, soru cevap kısmında, Toplantıya katılan tüm taraflar ateşkesi destekleme taahhüdünde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER