Maaş Hesabı Değişiyor: Milyonları Yakından İlgilendiriyor

En düşük emekli aylığı asgari ücret seviyesinde olacak. Zam oranlarındaki farklılık kaldırılacak. Yaşlı ve bakıma muhtaç emeklinin maaşı ‘ekstra ödeme ile artacak.

Maaş Hesabı Değişiyor: Milyonları Yakından İlgilendiriyor

12 milyon emeklinin daha çok maaş alarak daha iyi şartlarda yaşaması için arayışlar tüm hızıyla devam ediyor. 

Son yıllarda yapılan düzenlemeler, seyyanen artışlar ve bankaların verdiği promosyonlarla ücretlerde iyileştirmeler yaşandı. 

Fakat bunlara ilaveten yeni iyileştirmeler de gündeme geldi. Şu aralar masada olan 3 ayrı formülle, emekli maaşları arasındaki dengesizliklerin giderilmesi hedefleniyor.

700 LİRALIK ARTIŞ

Mevcut uygulamaya göre en düşük emekli maaşı 988 lira. Hazırlıkları devam eden yeni tasarıya göre en düşük emekli maaşı o yıl için uygulanan asgari ücretle eşitlenecek. 

Diğer maaşlar bunun üzerinde belirlenecek. Böylelikle düşük maaş alanların gelirinde 600- 700 lirayı bulan artış yapılabilecek. Bu yıl için asgari ücret bin 603 lira olarak uygulanıyor.

FARK KALDIRILACAK

Emekli aylıklarını iyileştirmek için ikinci formül zam farklılıkları ortadan kaldırılması. Sosyal güvenlik kurumlarının tümü SGK çatısı altında birleştirildi, lakin gerek emeklilik hesaplamaları gerek zam yöntemleri hala farklı uygulanıyor. 

Bağ-Kur ve SSK emeklileri enflasyonu beklerken, Emekli Sandığı emeklileri toplu sözleşmeye bağlı bulunuyor. 

Tüm emeklilerin toplu sözleşmeyle belirlenen rakam üzerinden zam alması için çalışmalar devam ediyor.

MAAŞLARA YAŞ AYARI

Üçüncü olarak gündemde olan düzenleme ise yaşlı ve bakıma muhtaç emeklileri ilgilendiriyor. Buna göre emeklinin maaş hesabında 'geçim ve bakım' durumu dikkate alınacak. 

Yaşça büyük ve yardıma muhtaç olanların maaşları yükselecek. Konuyla ilgili çalışmanın bu yıl içinde yasalaşması bekleniyor. Bakıma muhtaç hale gelmiş ve geçim sıkıntısı yaşayan, örneğin 80 yaşın üzerindeki emeklilere yüzde 100 zam yapılabilecek. 80 yaşında bin 100 lira maaş alan bir emekliye, ihtiyacı olduğu tespit edilmesi durumunda 2 bin 200 lira maaş verilebilecek.

TEMMUZ ZAMMI EN AZ YÜZDE 7

Emeklilerin Temmuz zammı adım adım yaklaşıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri zam oranı ilk 6 aylık enflasyon belirlerken, Merkez Bankası'nın beklenti anketindeki tahminler yüzde 7.27'lik oran görülüyor. 

Ocak-Mayıs enflasyonu yüzde 6.39 çıkmıştı. Merkez Bankası'nın önceki gün açıklanan anketinde de haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) tahmini yüzde 0.82 olarak yer aldı. 

Bu tahmin gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin temmuz zammı yüzde 7.27 olacak. Kesin oran 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon verileriyle ortaya çıkacak.

Beklenti anketindeki enflasyon tahminine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin temmuz zammı yüzde 7.27 olacak. Bu tahmin SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına 68 ile 325 lira arasında artış sağlanmış olacak.

Kaynak:Güneş

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 20:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER