Macron Yönetimi Salgın Sürecini Yönetemiyor

Fransızlar, Cumhurbaşkanı Macron yönetiminin Kovid-19 salgını sürecini yönetemediğini düşünürken, alınan önlemler nedeniyle restoranlar ekonomik olarak ciddi zarar görüyor.

Macron Yönetimi Salgın Sürecini Yönetemiyor

Fransa, salgınının başlangıcından bu yana "Avrupa genelinde en yüksek günlük vaka sayılarının kayıtlara geçtiği ülke" olarak dikkati çekiyor. Ülkede 17 Ekim'de 32 bin 427 yeni vakayla salgının başından itibaren hem ülkede hem de Avrupa'daki en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi.

Salgında ikinci dalgadan en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Fransa, Kovid-19'la mücadele kapsamında Paris ve çevresinde, Grenoble, Lille, Lyon, Aix-en-Provence, Marsilya, Rouen, Toulouse ve Montpellier kentlerinde 4 hafta süreliğine saat 21.00-06.00'da "sokağa çıkma" yasağı getirdi. Bu saatlerde restoran ve iş yerleri kapalı tutuluyor.

Hastanelerin durumu iyileştirilmeli, imkanları artırılmalı

Salgının gidişatı, alınan önlemler ve hastanelerdeki Kovid-19 tedavi sürecine dair Paris'te yaşayan Fransızlar ve restoran sahipleri, açıklamalarda bulundu.

Soyadını vermek istemeyen genç Fransız bayan Marie, ülkede salgın açısından istikrarsız, endişe verici bir vaziyet bulunduğunu söyledi. "Hastanelerde imkanların yetersizliği sebebiye süreç korkutucu boyuta ulaştı." diyen Marie, salgını durdurmaya yönelik önlemlerin yetersizliğini söyledi.

Marie, "Sokağa çıkma yasağı' kararın neden alındığını anlamıyorum, ulaşım araçları tıka basa, iş yerlerinde herkes beraber bulunuyor, okullar açık. Dolayısıyla mantıklı bulmuyorum."

Macron yönetimi tarafından şu an uygulamaya konulan Kovid-19 önlemlerini "gülünç, anti-sosyal ve berbat" bulduğunu belirten Marie, "Hastanelerin durumu iyileştirilmeli, imkanları artırılmalı. Hükümet 'Savaştayız' diyor artık bunu duymak istemiyoruz, bu başarısızlığa uydurdukları bir kılıf."

Pozitif çıktığınızı öğrendiğinizde, hastaneye kabul edilmiyorsunuz

Vincent Honin de Kovid-19 sürecini en az zararla atlatmaya çalışmaya gayret ettiklerini dile getirdi. Macron yönetiminin salgını geçiştirmedeki başarısının kafalarda soru işaretleri bıraktığını söyleyen Honin, "Acaba ikinci bir karantina daha uygulanacak mı' diye endişeleniyoruz. Gerekli adımlar atılır, zor durumda olan sektörlere destek çıkılırsa bu adımlar bir şey ifade eder."

Hasan Benseghir, hükümetin Kovid-19 kapsamında çok katı önlemler aldığını kaydetti. Önlemlerin danışılmadan, alelacele alındığını ve hükümetin şu anda içinde bulunulan ikinci dalgaya hazırlıksız yakalandığını belirten Benseghir, bu nedenle birçok hatalı karar alındığını söyledi.

Benseghir, saat 21.00'den sonra sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ekonomik zorluklar yaşayan esnafı büyük bir çıkmaza soktuğuna dikkati çekerek, hükümetin bunu gidermeye yönelik gerekli adımları atmadığını söyledi.

Kendisinin Kovid-19'u hafif semptomlarla atlattığını ikiz kardeşinin hastalığı biraz ağır geçirdiğini anlatan Benseghir, "Kovid-19 pozitif çıktığınızı öğrendiğinizde, hastaneye kabul edilmiyorsunuz, evinizde 14 gün kalmanız gerektiği söyleniyor. Fransa'da ağır durumlar olsa bile hastaneye uluşmanız güç, günlük 20 bin vaka görülüyor. Hastaneler dolup taşmış."

Restoranları saat 21.00'de kapatmak, salgının seyrini nasıl olumlu etkiler

Paris'in tarihi ve turistik meydanlarından Opera yakınlarındaki Bakus restoranın sahibi Julien Bertrand, sokağa çıkma uygulaması sebebiyle restoranı erken kapatmak zorunda kaldığını söyledi.

Saat 21.00'den sonra restorana önemli sayıda müşteri geldiğini, bu sebeple ciddi ciro kaybı yaşadığını söyleyen Bertrand, "Restoranları saat 21.00'de kapatmak, salgının seyrini nasıl olumlu etkiler bilemiyorum.

Bize daha çok çalışmaya izin vermeleri gerekiyor. Bütün önlemlere uyuyoruz. Günde 12 saat maske takıyoruz. (Macron yönetiminin önlemleri) Kısıtlayıcı. Kasımda restoranlar da kapatılabilir."

Bertrand, mart başında Kovid-19'a yakalandığını hastaneye gidemediğini de söyledi.

Restoranlar için tam felaket

Soyadını vermek istemeyen Moghol restoranının sorumlularından Merza, Macron yönetiminin aldığı önlemlere dair şunları söyledi:

"Bu bir felaket. Restoranları saat 21.00 yerine tamamen kapatmak daha iyi.

Çünkü insanlar saat 20.00'den sonra dışarı çıkıyor ve restorana gidiyor. Bu önlem, restoranlar için tam felaket. Sokağa çıkma yasağı sebebiyle yüzde 60 ciro kaybı yaşıyoruz."

Macron yönetimi Kovid-19 önlemleri kapsamında restoranlara maddi destekte bulunduğunu söyleyen Merza, "Destek gerçekten çok yetersiz. Aylık 6 bin avro kira ödemem var. Bunu her ay ödeyemiyorum."

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2020, 23:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER