Merkel'den İngiltere Yorumu: Müzakereler Yoğun Geçecek

Almanya Başbakanı Merkel, Brüksel'de yapılan AB Liderler Zirvesi'nden sonra yaptığı basın toplantısında, İngiltere'de yapılan seçimlerden galip çıkan İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ı tebrik etti.

Merkel'den İngiltere Yorumu: Müzakereler Yoğun Geçecek

Brexit'ten sonra AB ile İngiltere arasında "özel bir ortaklığın" olmasını ümit ettiğini belirten Merkel, Brexit gerçekleştikten sonra AB için üçüncü bir ülke olacak İngiltere'nin AB ile yakın bağlara sahip olacağını söyledi.

İngiltere'nin Birlikten ayrılmasından sonra iki taraf arasındaki ilişkilerin nasıl olacağına yönelik yapılacak müzakereleri gösteren Merkel, "Bu müzakereler yoğun geçecek.

Libya konusunda siyasi sürecin hızlandırılması gerekiyor

Merkel, karmaşık geçecek bu müzakerelerin zorluğunun, hızlı bir şekilde sonuçlandırılması olacağını belirterek, "Hızlı ve hassas çalışmamız önemli.

Zirve kapsamında Fransa ve İtalya liderleriyle Libya'da gelişmeleri de ele aldıklarını anlatan Merkel, Libya konusunda siyasi sürecin hızlandırılması ve ilerletilmesi gerektiğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile kendisinin pazartesi Paris'te yapılan Normandiya Formatı"na dair zirvede bilgi verdiklerini aktaran Merkel, Ukrayna'daki ihtilafla ilgili bazı ilerlemeler sağlandığını Rusya'ya yönelik yaptırımların kaldırılması için yeterince ilerleme olmadığı için bu yaptırımların uzatıldığını söyledi.

Merkel, zirvede iklimin korunması konusunda yoğun görüşmelerin geçtiğini ifade ederek, 2050'ye kadar iklimde denge sağlanmasına yönelik bir mutabakatın bulunmasını önemli gelişme olarak nitelendirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 21:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER